Szybka ścieżka do otrzymania odszkodowań za błędy medyczne

Osoby, które podczas pobytu w szpitalu doznały uszkodzenia ciała, lub uległy zakażeniu szpitalnemu od kilku miesięcy mogą składać wnioski o rekompensaty, wypłacane przez Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Ma być to alternatywa dla długotrwałych sporów sądowych, która opłaci się zarówno poszkodowanym, jak i szpitalom.

2024-09-27, 17:00

Szybka ścieżka do otrzymania odszkodowań za błędy medyczne
Na jakie odszkodowania mogą liczyć pacjenci poszkodowani w wyniku błędów medycznych?. Foto: materiały prasowe TUW PZUW

Jak działa fundusz?

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych został powołany Ustawą o jakości i bezpieczeństwie pacjenta z dnia 16.06.2023 r. Zastąpił działające do tej pory Wojewódzkie Komisje ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Fundusz stanowi dla pacjentów i ich bliskich szybką ścieżkę dochodzenia rekompensat za zdarzenie medyczne zaistniałe w szpitalu w trakcie udzielania lub w efekcie udzielenia bądź zaniechania udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Co istotne z perspektywy pacjenta uzyskanie świadczenia z Funduszu nie wymaga udowodnienia winy szpitala. Podstawowym warunkiem przyznania świadczenia jest stwierdzenie, że do zdarzenia medycznego w ogóle doszło.

- Maksymalna kwota rekompensaty, w przypadku śmierci pacjenta to 111 400 złotych, natomiast, gdy pacjent jest poszkodowany w wyniku działalności medycznej, ta kwota wynosi 222 800 złotych – mówi Piotr Daniluk, dyrektor Biura Zarządzania Ryzykiem Medycznym w TUW Polskim Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych.

Posłuchaj

Na jakie odszkodowania mogą liczyć pacjenci poszkodowani w wyniku błędów medycznych? O Funduszu Kompensacyjnym Zdarzeń Medycznych opowiadał na antenie radiowej Jedynki: Piotr Daniluk, dyrektor Biura Zarządzania Ryzykiem Medycznym w TUW Polskim Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych 5:02
+
Dodaj do playlisty

Fundusz vs. spór sądowy

I jak dodaje ekspert, kwoty te są często porównywalne do tych, które poszkodowani mogą otrzymać w efekcie sporu sądowego ze szpitalem. Z tym, że spraw sądowe często ciągną się latami. W przypadku Funduszu, wnioski rozpatrywane są w terminie do 3 miesięcy, a rekompensata jest wypłacana w ciągu 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o przyjęciu świadczenia kompensacyjnego.

- Spawy sądowe trwają bardzo długo, są bardzo obciążające dla pacjentów i ich rodzin, natomiast, jeśli chodzi o fundusz, to mamy tutaj działanie w trybie administracyjnym. Pacjent może tu otrzymać pieniądze właściwe od razu, bez konieczności przechodzenia przez bardzo dojmującą i ciężką drogę sądową – dodaje Piotr Daniluk.

REKLAMA

Korzyści dla szpitali

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych ma też istotne przełożenie na funkcjonowanie rynku ubezpieczeń medycznych, a przede wszystkim szpitali, dla których wypłata odszkodowań za błędy medyczne, często stanowi istotne obciążenie finansowe.

- W przypadku ubezpieczeń wzajemnych, jeśli szpital pracuje nad ryzykiem, monitoruje zdarzenia niepożądane, a do tego dołożymy wsparcie funduszu, może się okazać, że towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych, będzie mogło zaproponować zwroty niewykorzystanej składki. Szpitalom w takiej długoterminowej perspektywie, to niewątpliwie będzie się opłacało – wyjaśnia ekspert.

Do tej pory, do Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych wpłynęło ponad 900 wniosków o wypłatę odszkodowań. Tegoroczny budżet funduszu to 38 milionów złotych.


Artykuł powstał we współpracy z TUW PZUW

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej