Izrael: zabiliśmy przywódcę Hezbollahu Hasana Nasrallaha

Nie żyje przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah. Tak twierdzi armia Izraela, która w piątek przeprowadziła atak na siedzibę libańskiej organizacji w Bejrucie. W kwaterze, zlokalizowanej pod budynkiem mieszkalnym, mieli przebywać Nasrallah i inni dowódcy grupy.

2024-09-28, 10:45

Izrael: zabiliśmy przywódcę Hezbollahu Hasana Nasrallaha
Izrael: zabiliśmy przywódcę Hezbollahu Hasana Nasrallaha. Foto: PAP/EPA/ABBAS SALMAN

Hezbollah nie potwierdza tych doniesień o zabiciu kolejnego z jego liderów. Jednak agencja AFP cytuje osobę będącą blisko tej organizacji, według której kontakt z Hasanem Nasrallahem został utracony wczoraj wieczorem.

"Hassan Nasrallah nie będzie już mógł terroryzować świata" - napisała w mediach społecznościowych izraelska armia. Jej rzecznik wojskowy Nadav Shoshani napisał: Hassan Nasrallah nie żyje.

Z kolei arabskojęzyczny rzecznik izraelskich sił zbrojnych Awichaj Adraee poinformował, że w piątek zginął też przywódca frontu południowego oraz wielu innych czołowych bojowników Hezbollahu. Dowódca armii izraelskiej Herzi Halevi zapowiedział dotarcie do każdego, kto zagraża obywatelom jego kraju.

REKLAMA

Czytaj także:

Kwatera główna Hezbollahu zlokalizowana była pod budynkiem mieszkalnym na południu Bejrutu. W to miejsce uderzyły Siły Powietrzne Izraela. Dotychczas potwierdzono śmierć kilku osób.

Tel Awiw oskarżał Hasana Nasrallaha o planowanie i przeprowadzanie ataków terrorystycznych na Izrael. Od 8 października ubiegłego roku Hezbollah regularnie atakował Izrael po tym, jak Tel Awiw najechał Strefę Gazy w odpowiedzi na rajd Hamasu na południowe kibuce.

***

Hasan Nasrallah został przywódcą Hezbollahu w 1992 roku w wieku 32 lat. Przejął kierownictwo w organizacji po tym, jak jej poprzedni lider Abbas al-Musawi został zabity w izraelskim ataku helikopterowym. Hasan Nasrallah został bojownikiem w 1975 roku podczas libańskiej wojny domowej, wstępując do szyickiej milicji Amal.

REKLAMA

W 1982 roku w odpowiedzi na ataki palestyńskich bojówek z terytorium Libanu Izrael dokonał inwazji na to państwo.

W 1985 roku Amal wraz z innymi organizacjami utworzyła Hezbollah, wzywając do "unicestwienia" Izraela. Hasan Nasrallah awansował w organizacji z bojownika do dyrektora regionalnego i stołecznego, a następnie na przywódcę.

Jedną z jego pierwszych decyzji była zemsta za zabójstwo al-Musawiego. Przeprowadzony wówczas atak rakietowy na północy Izrael zabił dziewczynkę. Drugą częścią odwetu był wybuch samochodu pułapki pod ambasadą Izraela w Turcji, który zabił pracownika placówki.

Później zamachowiec samobójca wjechał samochodem w ambasadę Izraela w Buenos Aires i wysadził się, zabijając 29 osób i raniąc 242 osoby. 4 ofiary były Izraelczykami. Sukcesem Hasana Nasrallaha było wycofanie się Izraelczyków z południowego Libanu w 2000 roku. Po wieloletniej wojnie partyzanckiej ze strony Hezbollahu. W tym czasie życie stracił jego najstarszy syn Hadi.

REKLAMA

Hezbollah uznał wtedy, że odniósł pierwsze arabskie zwycięstwo w wojnach przeciwko państwu żydowskiemu, a Liban wbrew rezolucji ONZ, nie rozbroi się i pozostanie w południowym Libanie. W 2006 roku po ataku lądowym Hezbollahu na północny Izrael wybuchła 34-dniowa wojna.

Izraelskie lotnictwo bombardowało wtedy dom i biura Hasan Nasrallaha, ale bezskutecznie. Po wybuchu wojny domowej w Syrii Hasan Nasrallah wsparł swoimi bojownikami Baszszara al-Assada, czym naraził się na oskarżenia ze strony sunnitów o wciąganie Libanu w wojnę i wywoływanie tarć pomiędzy wyznaniami.

Hasan Nasrallah od lat nie pokazywał się publicznie w obawie przez izraelskim zamachem. Tel Awiw oskarżał Hasana Nasrallaha o planowanie i przeprowadzanie aktów terrorystycznych na Izrael. Od 8 października ubiegłego roku Hezbollah regularnie atakował Izrael po tym, jak Tel Awiw najechał Strefę Gazy w odpowiedzi na rajd Hamasu na południowe kibuce.

IAR/mg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej