"Banki oferują drogie kredyty, bo mogą sobie na to pozwolić". To opinia prawnego eksperta

- Banki w Polsce przez ponad dwie dekady cieszyły się takimi przywilejami prawnymi, jak nigdzie indziej w UE. Koszt funkcjonowania banku w systemie prawnym polegający na ściąganiu pieniędzy z niepłacącego w terminie kredytobiorcy, był najtańszy w Europie - powiedział w Polskim Radiu 24, mec. dr Mariusz Korpalski, radca prawny, który jako pierwszy złożył w sądzie pozwy frankowe przeciwko największym bankom w Polsce, współautor książki "Opcje, franki i banki. Spotkamy się w sądzie"

2024-09-29, 22:22

"Banki oferują drogie kredyty, bo mogą sobie na to pozwolić". To opinia prawnego eksperta
zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Anton_AV

W opinii gościa audycji polskie kredyty hipoteczne są najdroższe w UE (tak to ocenia Europejski Bank Centralny) dlatego bo polskie banki mogą sobie na to pozwolić. 

- To jest pochodna silnej pozycji banków jeszcze z PRL, gdzie banki były ważną częścią systemu politycznego. Do 2015 roku bank mógł zlicytować klienta bez procesu sądowego i do tego czasu uważano, że to jest zupełnie normalne. Dopiero Trybunał Konstytucyjny w drugim podejściu uznał, że tak nie może być, że bank jak każdy inny normalny podmiot musi mieć na to wyrok sądowy. Bank powinien zarabiać na warunkach rynkowych, a nie dlatego, że mu się to należy - powiedział Mariusz Korpalski.


Posłuchaj

mec. dr Mariusz Korpalski gościem Polskiego Radia 24 26:35
+
Dodaj do playlisty

 

Pytany dlaczego w innych krajach UE, kredyty hipoteczną są niżej oprocentowane niż w Polsce, odpowiedział, że każdy bank odnosi się do swojego indeksu oprocentowania. W  Polsce jest nim Wibor który ma pewne wady. W systemie brytyjskim jest to Libor, w unijnym punktem odniesienia jest euro. W Polsce nie wykryto żadnych nieprawidłowości, jeśli chodzi o stosowanie indeksu Wibor.

REKLAMA

- Wibor w teorii jest systemem rynkowym, ale w praktyce na transakcji na których miałby się opierać nie ma. Bo musiałoby chodzi o takie sytuacje, że banki zaoferowałoby sobie nawzajem pożyczki np. na trzy lub sześć miesięcy, ale banki nie zawierają takich transakcji, bo nie mają ani takiego obowiązku, ani takiego interesu. Co oznacza, że taki indeks, daje możliwość ściągania z klientów wysokiego oprocentowania - powiedział Mariusz Korpalski.

Gość audycji wyjaśnił, że odczucie społeczne, że Wibor jest zbyt wysoki panuje ponad 20 lat. Wibor był zbyt wysoki, co przekładało się na oprocentowanie kredytów hipotecznych na poziomie 10 procent, gdy inflacja była na poziomie 4 procent.

- System prawny i finansowy w Polsce nie jest tak represyjny, aby oprocentowanie kredytów hipotecznych musiało być najwyższe w Europie - mówił mec. Mariusz Korpalski.


* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: mec. dr Mariusz Korpalski ekspert prawny
Data emisji: 29.09.2024
Godzina emisji: 21.06

REKLAMA

PR24

 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej