Masowe kradzieże kakao. Rolnicy giną w obronie upraw
W Afryce Zachodniej coraz częściej dochodzi do kradzieży drogocennych ziaren kakaowca. Winne są temu nie tylko słabe zbiory, ale też stale rosnące ceny tego surowca.
2024-10-08, 13:00
Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej to najwięksi producenci kakao na świecie. W tym roku kraje nie mogły jednak liczyć na obfite zbiory. Przyczyniły się do tego niesprzyjające warunki klimatyczne. Najpierw susza, a teraz przeciągająca się pora deszczowa. Do tego wzrost cen. W Ghanie np., miesiąc temu cena 64-kilogramowego worka ziaren kakaowych ze 132 dolarów amerykańskich wzrosła do 192.
Trwający już czwarty rok niedobór surowca sprawił, że ceny kakao osiągnęły najwyższy poziom od ponad dekady, co doprowadziło również do wzrostu światowych cen czekolady. Eksperci z Międzynarodowej Organizacji Kakao podnieśli szacowany deficyt w światowych zbiorach ziaren kakaowca w obecnym sezonie z poprzednich 439 tys. ton do 462 tys. Wybrzeże Kości Słoniowej wyprodukuje 1,7 mln ton, a Ghana tylko 450 tys. ton. W Afryce zbiory kakao właśnie się zaczęły.
Kradną kakao na potęgę
W afrykańskich państwa odnotowano wzrost przypadków kradzieży ziaren kakaowca. Np. władze Wybrzeża Kości Słoniowej w ostatnim czasie skonfiskowały 33 ciężarówki, załadowane 1100 tonami surowca. Złodzieje planowali przemyt ziaren do Gwinei.
W Ghanie np. walka o kakao skończyła się śmiercią. W połowie sierpnia rolnicy uprawiający kakaowce zabili dwóch złodziei, którzy pod osłoną nocy próbowali ogołocić uprawy z niedojrzałych jeszcze owoców.
REKLAMA
- Kraje Afryki Zachodniej grożą interwencją wojskową w Nigrze. Chcą przywrócenia prezydenta Bazouma
- Częściowa ewakuacja ambasady USA w Nigrze. Blinken deklaruje wsparcie dla prezydenta
- Reakcje świata na pucz w Nigrze. Ekspert: sankcje i interwencja zbrojna są realne
Podobna sytuacja panuje w Ugandzie. Szczególnie zagrożenie odczuli rolnicy z dystryktu Bundibugyo, który słynie z uprawy wysokiej jakości kakao. Powołano tam specjalne grupy bezpieczeństwa, chroniące uprawy przed złodziejami.
Kamerun. Rolnicy giną w obronie swoich upraw
W Kamerunie kakao również stało się niezwykle cennym towarem. Tam rolnicy postanowili bronić swoich upraw samodzielnie, zbrojąc się w maczety.
Rządy Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany regulują ceny ziarna. Rynek w Kamerunie jest całkowicie zliberalizowany. Ceny kakao w tym kraju osiągają ponad siedem dolarów za kilogram. Jeszcze kilka miesięcy temu za kilogram kameruńskiego kakao w skupie zapłacilibyśmy trzy dolary.
Dlatego uprawy nęcą złodziei. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy złodzieje już dwukrotnie zabili farmerów, którzy bronili swoich plantacji.
REKLAMA
Źródło: PAP/hjzrmb
REKLAMA