Masowe kradzieże kakao. Rolnicy giną w obronie upraw

W Afryce Zachodniej coraz częściej dochodzi do kradzieży drogocennych ziaren kakaowca. Winne są temu nie tylko słabe zbiory, ale też stale rosnące ceny tego surowca.

2024-10-08, 13:00

Masowe kradzieże kakao. Rolnicy giną w obronie upraw
W Afryce dochodzi do masowych kradzieży ziaren kakaowca/Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Alexander Canas Arango/Shutterstock

Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej to najwięksi producenci kakao na świecie. W tym roku kraje nie mogły jednak liczyć na obfite zbiory. Przyczyniły się do tego niesprzyjające warunki klimatyczne. Najpierw susza, a teraz przeciągająca się pora deszczowa. Do tego wzrost cen. W Ghanie np., miesiąc temu cena 64-kilogramowego worka ziaren kakaowych ze 132 dolarów amerykańskich wzrosła do 192.

Czytaj także:

Trwający już czwarty rok niedobór surowca sprawił, że ceny kakao osiągnęły najwyższy poziom od ponad dekady, co doprowadziło również do wzrostu światowych cen czekolady. Eksperci z Międzynarodowej Organizacji Kakao podnieśli szacowany deficyt w światowych zbiorach ziaren kakaowca w obecnym sezonie z poprzednich 439 tys. ton do 462 tys. Wybrzeże Kości Słoniowej wyprodukuje 1,7 mln ton, a Ghana tylko 450 tys. ton. W Afryce zbiory kakao właśnie się zaczęły.

Kradną kakao na potęgę

W afrykańskich państwa odnotowano wzrost przypadków kradzieży ziaren kakaowca. Np. władze Wybrzeża Kości Słoniowej w ostatnim czasie skonfiskowały 33 ciężarówki, załadowane 1100 tonami surowca. Złodzieje planowali przemyt ziaren do Gwinei.

W Ghanie np. walka o kakao skończyła się śmiercią. W połowie sierpnia rolnicy uprawiający kakaowce zabili dwóch złodziei, którzy pod osłoną nocy próbowali ogołocić uprawy z niedojrzałych jeszcze owoców. 

REKLAMA

Czytaj także:

Podobna sytuacja panuje w Ugandzie. Szczególnie zagrożenie odczuli rolnicy z dystryktu Bundibugyo, który słynie z uprawy wysokiej jakości kakao. Powołano tam specjalne grupy bezpieczeństwa, chroniące uprawy przed złodziejami.

Kamerun. Rolnicy giną w obronie swoich upraw

W Kamerunie kakao również stało się niezwykle cennym towarem. Tam rolnicy postanowili bronić swoich upraw samodzielnie, zbrojąc się w maczety.

Rządy Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany regulują ceny ziarna. Rynek w Kamerunie jest całkowicie zliberalizowany. Ceny kakao w tym kraju osiągają ponad siedem dolarów za kilogram. Jeszcze kilka miesięcy temu za kilogram kameruńskiego kakao w skupie zapłacilibyśmy trzy dolary.

Dlatego uprawy nęcą złodziei. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy złodzieje już dwukrotnie zabili farmerów, którzy bronili swoich plantacji.

REKLAMA

Źródło: PAP/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej