Kolejny huragan, kolejny blackout. Kuba zmaga się z kataklizmem

Huragan Oscar dotarł do północnego wybrzeża wschodniej Kuby - poinformowało Narodowego Centrum Huraganów z siedzibą w Miami. Żywioł w ostatnich godzinach nieco osłabł, ale według ostatniej aktualizacji prędkość wiatru wynosi ponad 115 kilometrów na godzinę, a miejscami zdarzają się znacznie silniejsze podmuchy.

2024-10-21, 08:16

Kolejny huragan, kolejny blackout. Kuba zmaga się z kataklizmem
Huragan Oscar w ciągu najbliższych godzin osłabnie, ale będzie burzą tropikalną. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Oscar uformował się u wybrzeży Bahamów. Huragan przyniósł ulewne deszcze i falę sztormową dla wschodniej części Kuby. Prognozy dotyczące centrum huraganu przewidują, że w ciągu najbliższych godzin osłabnie, ale będzie burzą tropikalną. Oscar może wywołać na wyspie poważny kryzys humanitarny.

Oscar dotarł na Kubę, gdy miliony ludzi na wyspie były w ciemnościach. Sieć energetyczna kraju załamała się w niedzielę po raz czwarty w ciągu 48 godzin, co oznaczało poważny krok wstecz w wysiłkach rządu zmierzających do szybkiego przywrócenia zasilania wyczerpanym mieszkańcom, którzy już cierpieli z powodu poważnych niedoborów żywności, leków i paliwa.

Mieszkańcy mają dość blackoutów

Kuba zmaga się z kryzysem energetycznym związanym z wieloma niedoborami oraz starą przestarzałą instalacją. Z tego powodu w ostatnich dniach odwołano zajęcia w szkołach, pozamykano nocne kluby dla turystów oraz wiele instytucji publicznych.

Rząd kubański ogłosił w niedzielę, że z powodu blackoutu oraz "nieubłaganie nadciągającego nad północno-wschodni kraniec wyspy huraganu Oscar", zawiesza do środy "całą absolutnie niezbędną działalność" w tym pracę szkół.

REKLAMA

Kubański rząd zapowiada jednocześnie "podtrzymywanie funkcjonowania żywotnie nieodzownych instytucji i służb, takich jak szpitale".

Mieszkańcy wielu miast na znak protestu wyszli na ulice, m.in. w Baguanos, Holguin oraz Sancti Spiritus.

To trzeci huragan, który w ciągu niecałego miesiąca powstał w tej części świata. Dwa poprzednie przyniosły ofiary śmiertelne i spowodowały liczne zniszczenia w Stanach Zjednoczonych.

Posłuchaj

Jan Pachlowski o sytuacji na Karaibach (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej