Nowy wariant małpiej ospy w Niemczech. Jest reakcja polskich służb
W Niemczech potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem małpiej ospy. Infekcję odnotowano również w Norwegii. Rzecznik GIS Marek Waszczewski uspokaja. - Nic nie wskazuje na to, że choroba rozprzestrzeni się masowo - podkreśla. A krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych dr Miłosz Parczewski uważa, że ryzyko pojawienia się choroby w Polsce jest niskie.
2024-10-22, 17:45
Instytut Roberta Kocha - niemiecka rządowa jednostka badawcza specjalizująca się m.in. w chorobach zakaźnych - poinformował o zakażeniu 18 października. Według instytutu ryzyko dla ogółu społeczeństwa w Niemczech jest niskie.
Z kolei norweskie stacje TV2 i NRK, powołując się na informacje służb zdrowia i władz Oslo, podały, że w Norwegii pacjent zaraził się łagodniejszą odmianą wirusa niż ta, która wzbudziła ostatnio międzynarodowe obawy.
Małpia ospa w Europie. Polskie służby uspokajają
Polskie służby sanitarno-epidemiologiczne zapewniają, że choć nowy wariant małpiej ospy jest bardziej zakaźny niż poprzedni, nie jest łatwo się nim zarazić.
W ciągu ostatnich dwóch lat w Europie odnotowano ponad 22 tysiące przypadków małpiej ospy, z czego w Polsce zaledwie trzy.
REKLAMA
Zakażenie przez kontakt seksualny
Źródłem wirusa jest Afryka. Do infekcji dochodzi głównie poprzez kontakt seksualny lub kontakt z ranami osoby zakażonej. W przeciwieństwie do COVID-19, wirus nie rozprzestrzenia się drogą kropelkową.
Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Marek Waszczewski uspokaja. - Nic nie wskazuje na to, że choroba rozprzestrzeni się masowo - podkreśla. Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych dr Miłosz Parczewski również określa ryzyko pojawienia się małpiej ospy w Polsce jako niskie.
Wysypka jak przy ospie wietrznej
Małpia ospa to odzwierzęca choroba zakaźna wywoływana przez wirusa przenoszonego przez bliski kontakt. Objawy obejmują gorączkę, bóle głowy i mięśni, a także charakterystyczne zmiany skórne wypełnione ropą, które mogą przypominać ospę wietrzną.
rmf24.pl, bartos
REKLAMA