Rozłam w partii Razem. Ujawniono, czego dotyczył spór

- Nasza decyzja o wyjściu z partii Razem nie oznacza, że chcemy iść do innej już istniejącej partii. To skutek sporu wewnątrz partii, jaką wybrać strategię polityczną. Nie wykluczamy powstania nowej partii lub stowarzyszenia - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Górska, senator bezpartyjna w klubie Lewicy, do czwartku w partii Razem.

2024-10-25, 18:34

Rozłam w partii Razem. Ujawniono, czego dotyczył spór
Anna Górska, senator bezpartyjna w klubie Lewicy, do czwartku w partii Razem. Foto: PAP/ Łukasz Szumański

- Złożyłam wczoraj rezygnację z członkostwa w partii Razem, ale nie mam poczucia, że partia zniknie i się rozpadnie. Wspólnie pięć parlamentarzystek z partii Razem podjęło decyzję o tym, że czas pójść swoją drogą, że podział, który dotknął partię Razem, jest już tak głęboki, że jest to sytuacja nie do uratowania. On dotyczył członkostwa w klubie Lewicy. Rok temu podjęliśmy decyzję, że nie wchodzimy do rządu, ale jesteśmy w klubie Lewicy i mamy taką a nie inną koalicję parlamentarną. Ale tam, gdzie nie chcemy, nie popieramy rządu. Natomiast, jest absolutnie oczywiste, że różne opinie mają również inne partie koalicji rządowej. Tak, to jest mój rząd, natomiast my oficjalnie do tego rządu nigdy nie wchodziliśmy - tłumaczyła Anna Górska.

Posłuchaj

Anna Górska, senator bezpartyjna w klubie Lewicy, do wczoraj w partii Razem gościem Polskiego Radia 24 ( audycja "Rozmowa Polskiego Radia 24") 16:06
+
Dodaj do playlisty

Wyjaśniła, że sytuacja wewnątrz partii Razem wyewoluowała z taką przewagą głosów krytycznych, że niektórzy politycy sami uznali, że powinni opuścić klub parlamentarny i przejść do ław opozycji. Spór dotyczył tego, czy zostać w klubie, czy być poza klubem, a może przejść do opozycji. 

- Spór nie dotyczył głównych idei naszego programu, bo byłam współtwórczynią programu partii Razem. Ale my jako członkowie i członkinie naszej partii byliśmy współtwórcami programu Lewicy, z którą startowaliśmy w wyborach. Mamy też podobne poglądy na większość kwestii. Nasi ministrowie Nowej Lewicy, którzy są w rządzie koalicyjnym, często stają po stronie naszego programu. Tak było ostatnio, gdy pan premier Donald Tusk przedstawiał założenia polityki migracyjnej. Dlatego w tej sprawie złożyli oficjalnie na posiedzeniu rządu swoje odrębne zdania. Nasz spór wewnątrz partii Razem dotyczył kwestii wyboru strategii politycznej i tego, jaki cel chce się osiągnąć - wyjaśniła senator Anna Górska.  

Inne partie przejmują pomysły Razem?

REKLAMA

Anna Górska powiedziała, że jednym z powodów jej wyjścia z partii Razem jest poczucie, że dużą część jej programu przejęły od nich Koalicja Obywatelska i Polska 2050. A nie było chęci w jej rodzimej partii, aby stać się siłą sprawczą w rządzie. Aby wychodzić z własnymi inicjatywami, aby przedstawiać gotowe projekty ustaw i potem je skutecznie forsować.

 - My uznawaliśmy, że ktoś to za nas załatwi. A my sobie za tym zagłosujemy, a kiedy nie będziemy chcieli, to nie będziemy głosować. Doprowadziło to do takiej sytuacji, że popadliśmy w jakiś marazm. A to oczywiście powodowało liczne konflikty wewnątrz partii oraz spory z Nową Lewicą. Nie planujemy zapisywać się do żadnej innej partii. Myślimy o tym, żeby nie zostawić tych wszystkich osób, które dalej nam ufają i dołączają do nas. Dlatego myślimy, żeby w jakiś sposób sformalizować ten nasz ruch. Czy w formie stowarzyszenia lub być może w formie jakiejś nowej partii politycznej. Może nastąpi też jakieś dodatkowe przetasowanie w Nowej Lewicy. W przyszłym roku odbędą się wybory wewnętrzne w tej partii, będziemy mieć w maju wybory prezydenckie, które w moim osobistym odczuciu wywrócą trochę scenę polityczną. Jestem otwarta na różne opcje, ale nadal jesteśmy w klubie Lewicy i pracujemy z naszymi ministrami. Tutaj myślę głównie o Agnieszce Dziemianowicz-Bąk i o Katarzynie Kotuli, ale widać także dobre projekty w ministerstwie cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego - wyjaśniła  Anna Górska.

Kto pozwolił przejąć pomysły socjalne przez prawicę?

Pytana, dlaczego kwestie socjalne zostały oddane przez ugrupowania lewicowe na rzecz obecnej prawicy, odpowiedziała, że kwestie socjalne oddało prawicy neoliberalne skrzydło SLD pod wodzą Leszka Millera.  

REKLAMA

 - My powstaliśmy dziewięć lat temu, właśnie w odpowiedzi na to, że nie było takiej prospołecznej i prosocjalnej lewicy. Kiedy powstawała partia Razem, wiele jej postulatów było wyśmiewanych i wręcz z nich kpiono, a dziś są w agendzie wielu partii - powiedziała senator Anna Górska.


Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadzący: Przemysław Szubartowicz
Gość: senator Anna Górska 
Data emisji: 25.10.2024
Godzina emisji: 16.33


PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej