Zwyrodnienie stawu kolanowego. Co zrobić, by uniknąć operacji?

- Zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych powstają najczęściej w szóstej dekadzie życia, kiedy dają o sobie znać dawne urazy, o których często już nie pamiętamy, a które nie były prawidłowo leczone - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleksander Gimpel, fizjoterapeuta z kliniki "FootMedica".

2024-10-31, 20:15

Zwyrodnienie stawu kolanowego. Co zrobić, by uniknąć operacji?
Staw kolanowy ulega stopniowemu zwyrodnieniu, długo nie daje sygnału zwyrodnienia i często kończy się to operacją kolana.Foto: shutterstock

W opinii eksperta pierwszym niepokojącym objawem, że coś jest nie tak z naszym stawem kolanowym będzie pykanie, strzykanie, strzelanie, gdy go zginamy i towarzyszy nam wtedy ból. Drugim czynnikiem jest ograniczenie ruchowości stawu i jego sztywność, zwłaszcza  zaraz po przebudzeniu.

Posłuchaj

Aleksander Gimpel gościem Małgorzaty Telmińskiej (Samo zdrowie) 26:06
+
Dodaj do playlisty

- Objawem, że mamy problem ze stawek kolanowym jest wrażenie, że ten staw jest strasznie ciężki. Na powierzchni stawowej czyli na kości udowej i kości piszczelowej, mamy chrząstkę stawową, która nie jest unerwiona i może bez wstępnych sygnałów ulegać powolnej degeneracji. Ale po jej wytarciu, pozostaje już tylko uczucie bólu - powiedział Aleksander Gimpel.

Suplementy są formą placebo

Zdaniem eksperta, suplementy diety, które mają poprawić stan chrząstki, która ma zaledwie 3 mm grubości, faktycznie niewiele pomagają. Oczywiście poza psychicznym poczuciem komfortu, że coś zrobiliśmy, aby poprawić stan naszego zdrowia. To jednak efekt placebo, który może pomóc w poczuciu bólu, ale nikt nie opracował na podstawie leków sposobu na regenerację chrząstki stawowej.

- Nasze ciało może bardzo wiele znieść, ale gdy stosujemy trening powyżej naszych możliwości i gdy źle dobieramy opór lub objętość treningową, wtedy stawy z tego powodu bardzo cierpią. Tak samo dzieje się gdy mamy nie zaleczone urazy z przeszłości. Jest też wiele uwarunkowań genetycznych, choć dopiero są robione badania aby to ustalić. Ale czynnikami bardzo sprzyjającymi zwyrodnieniom stawu kolanowego są: nadwaga, cukrzyca i choroba Hashimoto. Kolana, biodra, stawy skokowe ulegają uszkodzeniu także pod wpływem nikotyny, obojętnie w jakiej formie jest przyjmowana. Trzeba też wiedzieć jaki sport nam szkodzi, ile razy ćwiczymy, trzeba dać organizmowi czas na regenerację, dlatego tych treningów nie może być zbyt wiele w krótkich odstępach czasu - tłumaczył Aleksander Gimpel. 

REKLAMA

Sport też może zaszkodzić?

Gość audycji podkreślił, że potrzeba leczenia zwyrodnienia stawów pojawia się dopiero wtedy, gdy zmiany utrudniają normalne funkcjonowanie. I choć fizykoterapeuta nie odbuduje uszkodzonej tkanki, te treningi ułatwiają normalne funkcjonowanie, zmniejszają poczucie bólu. Bo nie każdy chce lub może poddać się operacji kolana. Rower stacjonarny lub typowy, wymaga od nas zgięcia stawu kolanowego w dużym zakresie. Na rowerze stacjonarnym można ustawić obciążenie, dlatego to bardzo dobra opcja dla pacjentów.

 

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska  
Gość: Aleksander Gimpel, fizjoterapeuta z kliniki "FootMedica"
Data emisji: 31.10.2024
Godzina emisji: 19.33


PR24/sw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej