Fala zwolnień lekarskich przed 11 listopada. "Policjanci rozważają odejście ze służby"

Policyjni związkowcy walczą o lepsze warunki pracy. W Polskim Radiu 24 asp. sztab. Mirosław Soboń ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności Funkcjonariuszy i Pracowników Policji stwierdził, że mundurowi masowo idą na zwolnienia lekarskie z powodu przemęczenia i wyczerpania pracą ponad siły.

2024-11-10, 14:45

Fala zwolnień lekarskich przed 11 listopada. "Policjanci rozważają odejście ze służby"
Policjanci domagają się reformy, która zmniejszy liczbę wakatów. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Funkcjonariusze domagają się zmiany ustawy o policji, by ograniczyć wakaty. Chcą też pilnych działań w związku z wysokością wynagrodzeń. Z medialnych doniesień wynika, że jednym ze sposobów jest przechodzenie policjantów na zwolnienia lekarskie przed 11 listopada.

Policjanci chcą reformy. "Apelujemy o to od dwóch lat"

Mirosław Soboń z NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Policji regionu śląsko-dąbrowskiego powiedział w Polskim Radiu 24, że jeśli sprawa nie zostanie załatwiona, funkcjonariusze zaczną szukać innej pracy.

Posłuchaj

Asp. sztab. Mirosław Soboń o problemach w policji (Temat dnia) 14:34
+
Dodaj do playlisty

- Od niemal dwóch lat apelujemy, aby osoby, które mają decyzje w ręku, podjęły prace nad usprawnieniem polskiej policji, nad jej reformą i nad uzupełnieniem braków kadrowych - podkreślił Soboń.

- Policjanci w jednostkach obciążonych największą liczbą wakatów wykonują od niemal dwóch lat pracę za nieobecnych - czyli pracują na 2-2,5 etatu. Z uwagi na to, że nie widzą światełka w tunelu, a tą sytuacją są już bardzo zmęczeni, rozważają oni odejście ze służby - tłumaczył związkowiec.

REKLAMA

Skąd wziąć pieniądze dla policjantów?

Mirosław Soboń wskazał, że jednym ze sposobów na poprawę uposażenia policjantów mogło by być lepsze zarządzanie środkami z wakatów.

- To problem do rozwiązania przez komendanta głównego oraz przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Komendant główny ma do dyspozycji środki z wakatów. Od dawna apelowaliśmy, żeby te środki z wakatów przekazać do tych jednostek, gdzie stan wakatów jest największy, gdzie obciążenie służbą jest największe - wyjaśniał asp. sztab. Mirosław Soboń. Podkreślił, że właśnie w tych jednostkach ze służby odchodzi najwięcej policjantów.

Według danych przedstawianych przez stronę związkową w tej chwili brakuje ponad 14,5 tysiąca policjantów.

Mirosław Soboń dementował także mit wysokich wczesnych emerytur policjantów. Jak podkreślił, funkcjonariusze - przechodząc na emeryturę po odsłużeniu 25 lat, czyli w wieku względnie młodym - otrzymują emeryturę w wysokości średniej z poprzednich 10 lat. Biorąc pod uwagę inflację i inne aspekty powodujące wzrost kosztów życia, te pieniądze wcale nie są bardzo korzystne. Skutkiem tego wielu policjantów nie decyduje się na wcześniejszą emeryturę, bo ta oznacza głodowe świadczenie.

REKLAMA

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Ewa Wasążnik
Gość: asp. sztab. Mirosław Soboń (NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Policji, region śląsko-dąbrowski)
Data emisji: 10.11.2024
Godzina emisji: 12.33

Polskie Radio/IAR/Polskie Radio 24/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej