Nowa cerkiew niepokoi Szwedów. Obawy przed szpiegostwem
Oddana do użytku w szwedzkim Vaesteras cerkiew Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego budzi zaniepokojenie Szwedów. Zlokalizowana jest obok wojskowego lotniska, zakładów energetycznych i oczyszczalni ścieków.
2024-11-11, 19:10
Jak twierdzi Politico, istnieją obawy, że to miejsce może być przykrywką dla działań szpiegowskich i sabotażowych Rosji w Szwecji.
Władze Vaesteras zatwierdziły budowę świątyni w 2017 roku i jej lokalizacja nie budziła wtedy zastrzeżeń. Obecnie jednak zwraca się uwagę, że w pobliżu jest strategiczne wojskowe lotnisko, oczyszczalnia ścieków i zakłady energetyczne.
- Decyzja o udzieleniu tego pozwolenia w 2017 roku była chaotyczna i z biegiem czasu okazała się jeszcze głupsza - powiedział cytowany przez Politico ekspert Markus Göransson ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obronnego.
Sojusz Kremla z Cerkwią
Rosyjski Kościół Prawosławny jest uważany za potencjalne miejsce przygotowania zagranicznych operacji szpiegowskich lub sabotażowych Rosji poza jej granicami. Ukraina zakazała jego działalności na swoim terytorium w sierpniu 2022 roku. Podejrzaną aktywność tego Kościoła badają Czesi. Pod koniec maja szwedzka państwowa organizacja SST udzielająca dotacji kościołom i związkom religijnym, zaprzestała finansowania Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Szwecji.
REKLAMA
Podobne obawy budzą we wszystkich krajach Skandynawii działania obywateli Rosji, wykupujących działki w pobliżu obiektów wojskowych. Dwóch rosyjskich biznesmenów ma wypożyczalnie narciarskie w rejonie lotniska wojskowego w norweskim Bardufoss. Inny rosyjski przedsiębiorca kupił ostatnio nieruchomości w pobliżu tajnej bazy okrętów podwodnych w szwedzkim Muskoe. W fińskim Kankaaanpaeae odmówiono jednak trzem Rosjanom wykupienia obiektu po dawnym domu opieki. Znajdował się on w pobliżu poligonu, na którym szkoliła się fińska armia.
Czytaj także:
- Rosyjska Cerkiew: pacyfizm jest nie do pogodzenia z prawosławiem
- Wojna w Ukrainie jako "święta". Rosyjska cerkiew napędza ideologię ruskiego miru
- Szwecja w NATO. Władysław Kosiniak-Kamysz: to znaczące wzmocnienie wspólnych zdolności obronnych
IAR/AM
REKLAMA