"Suwerenna sztuczna inteligencja" już działa. Pomoże w technologiach kwantowych
Dania ma ambicję zostać europejskim liderem technologii kwantowych i badań z użyciem AI. Służyć temu ma kopenhaskie Centrum Innowacji. Jego sercem jest superkomputer o ogromnej mocy obliczeniowej, wykorzystujący "suwerenną sztuczną inteligencję".
2024-11-12, 14:42
Gefion - bo tak nazywa się rewolucyjna jednostka, zbudowana jest z 1528 procesorów NVidia, waży ponad 30 ton, jest większy od boiska do koszykówki i kosztował 100 milionów dolarów. - To fabryka inteligencji - chwalił wynalazek szef NVidii Jensen Huang, zwany "królem AI".
Superkomputer już działa, ale osiągnięcie pełni zdolności operacyjnych trochę potrwa. Gdy procesory osiągną zakładaną wydajność, obliczenia na Gefion (to żeńskie imię z mitologii nordyckiej) przeprowadzać będą biolodzy, przedsiębiorcy i naukowcy, na razie jednak do superkomputera dostęp ma ograniczona liczba badaczy.
W ceremonii włączenia Gefion uczestniczyli także król Danii Frederik X i szefowa Centrum Innowacji Sztucznej Inteligencji Nadia Carlsten.
Zyski dla kraju
Duński rząd liczy, że dzięki ogromnej mocy obliczeniowej, superkomputer ułatwi przełom w badaniach naukowych, m.in. z dziedziny opieki zdrowotnej, zielonej transformacji w skali makro, biotechnologii i rozwoju komputerów kwantowych - pisze "Wall Street Journal" na swoich stronach internetowych.
REKLAMA
- Gefion zapewnia naszym duńskim przedsiębiorstwom zupełnie nowe możliwości - mówił Minister Przemysłu, Biznesu i Spraw Finansowych, Morten Bødskov. - Będzie napędzał postęp zielonej transformacji, umożliwi szyte na miarę rozwiązania i wzmocni pozycję konkurencyjną naszych firm na rynku globalnym. W czasach wzmożonej konkurencji międzynarodowej ten superkomputer odgrywa kluczową rolę w rozwoju duńskich przedsiębiorstw w przyszłości. Ta przełomowa technologia stanowi dla duńskich firm i badaczy ważną szansę na opracowanie innowacyjnych rozwiązań przyszłych wyzwań - mówił polityk, cytowany przez novonordiskfonden.dk.
Szanse dla branży
Na powstaniu Gefion zyska też sama NVidia i nie chodzi tylko o zakup ponad 1500 ich topowych procesorów. Duńska maszyna ma być krokiem w stronę czegoś, co Jensen Huang nazywa "suwerenną sztuczną inteligencją". - Naturalnym i narodowym zasobem wielu krajów są dane - argumentował prezes NVidii. - Coraz więcej krajów buduje infrastrukturę, aby produkować sztuczną inteligencję za ich pomocą i doładować swoje gospodarki - tłumaczył.
Czytaj także:
- "Sztuczna inteligencja jest tylko narzędziem, a stwarzane przez nią zagrożenia zależą tylko od ludzi" - powiedział ekspert z AGH
- Sztuczna inteligencja. Futurolog: w obecnej postaci jest pożądana i pomocna, ale może się wymknąć spod kontroli
- "Sztuczna inteligencja to cyfrowa rewolucja przemysłowa". To opinia eksperta IT
Dlatego też nowy superkomputer umożliwi realizację skomplikowanych projektów w skali całego kraju i pomoże w pracach nad rozwojem sztucznej inteligencji jako takiej. Badacze będą mogli również współpracować z zespołami ekspertów Nvidii w celu wspólnego opracowywania rozwiązań złożonych problemów - zaznacza techfundingnews.com.
Korzyści dla sponsorów
Na dostęp i innowacje wynikające z użycia superkomputera liczy też jego sponsor - fundacja Novo Nordisk, producent znanego na całym świecie leku na odchudzenia Ozempic. Wydając okrągłe 100 milionów dolarów firma ma nadzieję opracować nowe metody odkrywania leków, projektowania białek i innych biotechnologicznych nowinek.
REKLAMA
wsj.com, novonordiskfonden.dk, techfundingnews.com, polskieradio24.pl / mbl
REKLAMA