20 tysięcy dzieci bez prawa do 800 plus. Nie spełnili koniecznego warunku

Około 20 tysięcy ukraińskich dzieci utraciło w Polsce prawo do świadczenia 800 plus. To efekt zmian w przepisach, które wiążą wypłatę pieniędzy z obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. 

2024-11-12, 15:28

20 tysięcy dzieci bez prawa do 800 plus. Nie spełnili koniecznego warunku
Na początku września tego roku zmieniły się zasady przyznawania 800 plus dla dzieci z Ukrainy.Foto: Marek BAZAK/East News

Z danych, które przedstawiła wiceministra edukacji Joanna Mucha, wynika, że około 20 tys. ukraińskich dzieci nie stawiło się od września w polskich szkołach. Zgodnie z obowiązującymi od września tego roku przepisami skutkuje to odebraniem im prawa do świadczenia 800 plus oraz Dobry start, czyli 300 zł na szkolną wyprawkę.

- Wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku - powiedziała wiceszefowa resortu edukacji w Radiu Zet.

Przekazała też, że od września do polskich szkół dołączyło około 33 tys. nowych dzieci ukraińskich

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wynika, że od stycznia do lipca tego roku wypłacono świadczenie 800 plus dla prawie 247 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy. W całym 2023 roku wypłacono świadczenie na rzecz 322,7 tys. dzieci. W 2022 roku 800 plus otrzymało ponad pół miliona dzieci z Ukrainy.

REKLAMA

800 plus powiązane z obowiązkiem szkolnym

Od 1 września 2024 r. mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej i obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych.

Rodziny z Ukrainy mogą otrzymać świadczenie rodzinne 800 plus i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem, że ich dzieci uczęszczają do polskiej szkoły.

Od tej zasady wprowadzono jeden wyjątek: w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online.

Czytaj także:

Radio Zet, PAP, paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej