Park i Pałac Kazimierzowski. Tajemniczy ogród i Kampus Uniwersytetu Warszawskiego
Teren Parku Kazimierzowskiego o powierzchni 4 ha położony na Skarpie Warszawskiej to niegdysiejszy Zwierzyniec i Ogród Botaniczny, a także ogród farmakognostyczny Wydziału Lekarskiego UW. Pałac Kazimierzowski w swojej historii wielokrotnie zmieniał właścicieli, był siedzibą m.in. Szkoły Rycerskiej, Liceum Warszawskiego, Szkoły Głównej, Uniwersytetu Warszawskiego. O historii tych niezwykłych miejsc mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Wichrowska - dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW.
2024-11-24, 11:15
Park Kazimierzowski, o powierzchni ponad 4 ha, położony jest na stromej Skarpie Warszawskiej. Rozciąga się między murem okalającym teren Uniwersytetu Warszawskiego i Kościołem Wizytek a ulicami Oboźną, Browarną i Karową. Skarpa osiąga w tym miejscu rekordową w Warszawie wysokość 25 metrów.
Park w obecnej postaci utworzono w latach 60. ub. wieku, ale teren o charakterze ogrodu funkcjonował w tym miejscu już w latach 1636-1641, za czasu Władysława IV, który to zbocze skarpy i teren pod nią przeznaczył na zwierzyniec. Był to wówczas jeden z najświetniejszych ogrodów warszawskich, wyposażony w groty, fontanny, altany i rzeźby. Podczas wojen szwedzkich uległ on poważnym zniszczeniom i teren ten do końca XVIII wieku pozostał niezagospodarowany.
Posłuchaj
W 1809 r. powstała Szkoła Lekarska i wówczas założono tu ogród botaniczny. Następnie teren znalazł się w rękach Uniwersytetu Warszawskiego i ogród na skarpie był starannie utrzymywany. W latach międzywojennych prowadzono tu ogród farmakognostyczny Wydziału Lekarskiego UW.
***
Audycja: Ogrody sztuki
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: prof. Elżbieta Wichrowska - Dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego
Data emisji: 24.11.2024
Godzina emisji: 8.30
REKLAMA