Wyzwania przed nową KE. Dr Bonikowska: wszystko kosztuje, także reformy

- W przeszłości mnóstwo było aktywności poprawiających działanie Unii Europejskiej, ale teraz jesteśmy w przededniu większej, głębszej zmiany - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. - Przygotowanie tej zmiany i jej sfinansowanie, by posunąć projekt europejski do przodu będzie gigantycznym wyzwaniem, być może najważniejszym dla Komisji Europejskiej obecnej kadencji - przyznała.

2024-11-25, 21:53

Wyzwania przed nową KE. Dr Bonikowska: wszystko kosztuje, także reformy
W oceni gościa Polskiego Radia 24, przed Komisją Europejską stoją poważne wyzwania. Foto: Christoph Soeder/Associated Press/East News

- Unia Europejska nie będzie najważniejszym, ale jednym z tematów kampanii wyborczej - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. - Obecnie nie byłoby zbyt mądre podważanie sensowności współpracowania wewnątrz Unii Europejskiej z krajami naszego najbliższego sąsiedztwa, bo jesteśmy wszyscy poddani bardzo silnym bodźcom zewnętrznym i niebezpiecznym sytuacjom, w których razem łatwiej, razem bezpieczniej - wskazała, odnosząc się do deklaracji Karola Nawrockiego. 

Popierany przez PiS kandydat na prezydenta mówił w swym pierwszym wystąpieniu po ogłoszeniu poparcia, że "Polska nie potrzebuje kierunku scentralizowanego państwa zamieszkałego przez obywateli UE polskiego pochodzenia". 

Jej zdaniem, UE i NATO to naturalne dla Polski przestrzenie, wobec których nie ma alternatywy. - Wydaje mi się, że powinniśmy emocje związane z kampanią hamować i język kampanijny, zazwyczaj brutalny i nieprzebierający w słowach, powinien mieć swoje granice. Tą granicą jest właśnie spojrzenie na współpracę państw europejskich i wagi, jaką ma dla nas UE. Tym bardziej, że w styczniu przejmujemy przewodnictwo w Radzie Europejskiej - oceniła. 

Wyzwania przed nową KE

Odnosząc się do powstania nowej Komisji Europejskiej, gość Polskiego Radia 24 wskazała, że obecnie jest "trudny moment dla całej Unii Europejskiej". - Wiadomo, że mnóstwo rzeczy nie działa tak, jakbyśmy chcieli, a jednocześnie trudno jest przeprowadzić zmiany - argumentowała.

REKLAMA

Posłuchaj

Dr Małgorzata Bonikowska gościem Zuzanny Dąbrowskiej (Stan rzeczy) 24:45
+
Dodaj do playlisty

- Do tej pory myśmy, w zasadzie, od dekady przechodzili od kryzysu do kryzysu. Mnóstwo było aktywności poprawiających działanie Unii, ale teraz jesteśmy w przededniu większej, głębszej zmiany. W obecnej sytuacji trudno jest się dogadać i zmianę przeprowadzić. Nie tylko dlatego, że wymaga się myślenia w kilkunastu obszarach naraz, ale też dlatego, że musimy mieć na to środki, a wiadomo, że sytuacja finansowa wiodących unijnych gospodarek jest niełatwa. Wszystko kosztuje, reformy zmiany, też kosztują - mówiła.

Czytaj także: 

- Przygotowanie tej zmiany i jej sfinansowanie, by posunąć projekt europejski do przodu będzie gigantycznym wyzwaniem, być może najważniejszym dla Komisji Europejskiej obecnej kadencji - oceniła dr Małgorzata Bonikowska. 

***

Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Zuzanna Dąbrowska
Gość: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych)
Data emisji: 25.11.2024
Godzina emisji: 21.34


Polskie Radio 24/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej