Dramat w ośrodku dla nieletnich. Miał zostać pobity przez wychowawcę, 13-latek walczy o życie

13-latek próbował odebrać sobie życie prawdopodobnie po tym, jak został pobity przez wychowawcę ośrodka dla nieletnich w Jerzmanowicach-Zdroju (woj. dolnośląskie). Mężczyzna został już zatrzymany. Na miejsce udała się osobiście wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart.

2024-11-26, 21:02

Dramat w ośrodku dla nieletnich. Miał zostać pobity przez wychowawcę, 13-latek walczy o życie
Tragiczny wypadek na Pomorzu. 17-latka zginęła po tym, jak dachował samochód kierowany przez pijanego 21-latka.Foto: fotoreporter_112/Shutterstock

Placówka resocjalizacyjna dla chłopców powstała dwa lata temu, w miejsce zakładu poprawczego. Nad ośrodkiem nadzór sprawuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

W zeszłym tygodniu 13,5 letni podopieczny ośrodka miał zostać najpierw dotkliwie pobity przez wychowawcę. Później nastolatek chciał się zabić. Wiadomo, że chłopiec obecnie walczy o życie w szpitalu, a śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa.

Wychowawca pobił jednego z podopiecznych. Tragedia na Dolnym Śląsku

W związku z tragedią, we wtorek na miejsce zdarzenia osobiście przybyła wiceszefowa resortu sprawiedliwości, Maria Ejchart. Objęła bezpośredni nadzór nad sprawą.

Nastolatek obecnie utrzymywany jest w stanie śpiączki farmakologicznej. - Nie wiemy, jaka będzie jego przyszłość - stwierdziła wiceszefowa MS.

REKLAMA

Wiadomo już, że wychowawca, który miał pobić dziecko, został zawieszony i usłyszał zarzuty. Dyrektor placówki również został zawieszony. - Jego obowiązki pełni w tej chwili inna osoba - wyjaśniła Maria Ejchart.

Wiceminister zaznaczyła przy tym, że teraz najważniejsze jest bezpieczeństwo i spokój chłopców przebywających w ośrodku.

- Rozmawiałam z nimi i zaraz też wracam tam, bo myślę, że ta rozmowa teraz jest najważniejsza. Tak, jak ich bezpieczeństwo i ich poczucie, że są w miejscu, w którym nic im nie może grozić. To są chłopcy, którzy nie mieli łatwego życia i trudne sytuacje były na porządku dziennym. Nie możemy dopuścić, aby takie zdarzenia zaburzały ich poczucie bezpieczeństwa, wtedy, kiedy są w jednostkach, w placówkach, które podlegają Ministerstwu Sprawiedliwości - powiedziała Ejchart.

Na miejscu jest zespół psychologów

Dodała, że dla resortu absolutnie priorytetowa sprawa to bezpieczeństwo tej jednostki, dlatego zapewniono od razu wsparcie psychologiczne.

REKLAMA

- Z innej naszej placówki przysłaliśmy zespół psychologów, którzy pracują tutaj z chłopcami cały czas. To są bardzo trudne rozmowy wszyscy muszą to przepracować, my musimy to wsparcie zapewnić. To jest dla nas absolutnym priorytetem - oznajmiła.

Czytaj także:

- Wszystkie informacje, które udało nam się ustalić w toku prac wizytatora, który od samego początku jest na miejscu, przekazywane są na bieżąco prokuraturze - wyjaśniła.

"Surowa kara"

Rzecznik Prokuratury Okręgowej prok. Lilianna Łukasiewicz przekazała, że podejrzany Jacek T. usłyszał zarzut znęcania się nad małoletnim. - Grozi za to surowa kara od dwóch do 15 lat więzienia - dodała. Podejrzany złożył wyjaśnienia, ale nie przyznał się do popełnienia czynu.

Prokurator rejonowa w Złotoryi Anna Chomiczewska dodała, że jednym z dowodów w sprawie jest zapis monitoringu. 60-letni Jacek T. był wieloletnim pracownikiem i wychowawcą w placówce.

REKLAMA

Czytaj także:

- Wobec podejrzanego skierowany został wniosek do Sądu Rejonowego w Złotoryi o trzy miesiące aresztu tymczasowego. Wniosek ma zostać rozpatrzony w czwartek - dodała.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Jeśli pojawiają się myśli samobójcze, trzeba jak najszybciej skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych. Są to:

  • Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800-702-222
  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123
  • Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
  • Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka -  800 12 12 12
  • Fundacja NAGLE SAMI, bezpłatny Telefon Wsparcia dla osób w żałobie:  800-108-108, czynny od poniedziałku do piątku od godz. 14.00 do 20.00.
  • "Tumbolinia" Funduszu Dzieci Osieroconych "Tumbo Pomaga" dla dzieci i młodzieży w żałobie lub smutku:  800-111-123. Działa w poniedziałki i piątki w godz. 8.00-13.00 oraz wtorki-czwartki w godz. 12.00-18.00

Z kolei serwis www.zwjr.pl prowadzi ogólnopolską, bezpłatną i anonimową pomoc dla osób w kryzysie samobójczym, bliskich którzy chcą pomóc, oraz dla osób w żałobie.

Jeżeli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, należy natychmiast zadzwonić na policję pod numerem 112 lub udać się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: PAP/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej