Tąpnięcie rubla. Rosyjska waluta jest najmniej warta od ponad dwóch lat
Rosyjska waluta gwałtownie traci na wartości. W środę za dolara trzeba zapłacić ponad 113 rubli, co oznacza wzrost kursu o 7 proc. w porównaniu z wtorkiem. To najwyższy poziom od ponad dwóch lat.
2024-11-27, 19:55
Eksperci wskazują, że spadek wartości rubla wynika z nowych sankcji nałożonych na Gazprombank oraz narastających napięć między Rosją a państwami zachodnimi.
Sankcje na Gazprombank
W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone objęły sankcjami 118 osób i podmiotów związanych z rosyjskim sektorem finansowym. Wśród nich znalazł się Gazprombank - trzeci co do wielkości bank w Rosji, który dotychczas uniknął pełnej blokady.
Gazprombank odgrywa kluczową rolę w rosyjskiej gospodarce. Obsługuje płatności za sprzęt wojskowy oraz wynagrodzenia dla żołnierzy i ich rodzin. Do tej pory był objęty jedynie częściowymi restrykcjami. Teraz jednak został całkowicie wykluczony z systemu SWIFT, co znacząco ogranicza jego możliwości działania.
Rubel coraz słabszy
W środę około godziny 17.00 polskiego czasu kurs dolara wynosił 113 rubli, podczas gdy dzień wcześniej zamknął się na poziomie 105 rubli. To spadek wartości rosyjskiej waluty o 7 proc.
REKLAMA
Jeszcze na początku listopada analitycy Reutera przewidywali, że dolar przekroczy poziom 100 rubli w ciągu roku. Obecne prognozy wskazują, że kurs dolara może sięgnąć 120 rubli jeszcze w grudniu.
Wezwania do interwencji
Sytuacja wywołuje niepokój w Rosji. Niektórzy eksperci apelują do rządu i banku centralnego o podjęcie zdecydowanych działań.
- Możliwe środki obejmują zwiększenie sprzedaży walut obcych przez bank centralny oraz wprowadzenie dodatkowej kontroli przepływu kapitału - powiedziała analityczka z rosyjskiego T-Banku w rozmowie z Reutersem.
- Komisja Europejska się spieszy. 15. pakiet sankcji UE wobec Rosji jeszcze w tym roku
- Zgłosili Trumpa do pokojowego Nobla. Inicjatywa polityka z Ukrainy
Reuters, tvn24.pl, bartos
REKLAMA