Najpierw odwołanie, teraz przywrócenie. Burza ws. stanowiska prezesa PLL LOT
Michał Fijoł ma zostać przywrócony na stanowisko prezesa Polskich Linii Lotniczych LOT. Wcześniejsze decyzje pozbawiały go funkcji. Pracę straciło część członków zarządu i rady nadzorczej, co ma umożliwić powrót Fijoła.
2024-11-29, 11:47
Walne zgromadzenie spółki podjęło decyzję o odwołaniu dwóch członków Zarządu oraz dwóch członków Rady Nadzorczej. To otwiera drogę do przywrócenia Michała Fijoła na stanowisko prezesa PLL LOT.
Teraz dochodzi do kolejnych zmian kadrowych. Odwołano dwóch członków zarządu dwóch z Rady Nadzorczej.
Ministerstwo Infrastruktury wydało komunikat, w którym przekazało informację o odwołaniu dwóch członków zarządu oraz dwóch członków rady nadzorczej spółki: "28 listopada 2024 r. odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki PLL LOT SA, które podjęło decyzję o odwołaniu dwóch członków Zarządu oraz dwóch członków Rady Nadzorczej".
Michał Fijoł został odwołany ze stanowiska prezesa LOT-u we wtorek wieczorem. "Rada Nadzorcza PLL LOT S.A. 26 listopada 2024 roku odwołała Prezesa Zarządu Michała Fijoła. Odwołanie nastąpiło w związku z wynikami postępowań audytowych" - brzmiała treść komunikatu przewoźnika.
REKLAMA
Gwałtowne i nieprawne decyzje?
Od razu niektórzy eksperci podnosili, że decyzja rady nadzorczej była nieważna ze względu na wadliwe zwołanie posiedzenia. Co więcej zapadła ona kilka godzin przed tym, jak LOT miał zostać przejęty przez Ministerstwo Infrastruktury.
Do zmian doszło także w Polskiej Grupie Lotniczej, w skład której wchodzi LOT. Polskie Radio nieoficjalnie dowiedziało się, że Michał Fijoł może w przyszłym tygodniu wrócić do pracy, ponownie jako prezes przewoźnika.
Od środy nadzór właścicielski nad Polską Grupą Lotniczą, do której należy m.in. PLL LOT, sprawuje minister infrastruktury, a nie szef aktywów państwowych.
Sprawa "bulwersująca"
Szef MAP Jakub Jaworowski sprawę określił jak "bulwersującą", a w związku ze sposobem odwołania Michała Fijoła część polityków domaga się odwołania wiceministra aktywów państwowych Jacka Bartmińskiego.
REKLAMA
Natomiast prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Adrian Furgalski powiedział wprost, że do odwołania doszło nielegalnie i nie ma ono mocy wiążącej.
Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 69,3 proc. udziałów w spółce. Drugim akcjonariuszem (30,7 proc.) jest Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa.
Czytaj także:
- LOT leci po rekord. Znakomite wyniki przewoźnika
- PLL LOT z nowymi samolotami Boeing 737 MAX 8. Opóźnienia w dostawach były z winy producenta
pg/iar/pap
REKLAMA