Merkel o Ukrainie. Nie przeprosi za politykę wobec Rosji, bo nie widzi błędów
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała o rozważenie rozwiązań dyplomatycznych w celu zakończenia wojny w Ukrainie. Odniosła się do oczekiwań, że przeprosi za błędy w polityce wobec Rosji. Odparła, że według niej te decyzje nie były błędne w czasie, gdy je podejmowała.
2024-11-29, 20:23
Inwazja na Ukrainę jest "rażącym działaniem, niezgodnym z prawem międzynarodowym - podkreśliła Merkel w wywiadzie dla ZDR i dodała, że "nie tylko w interesie Ukrainy, ale także w naszym interesie jest, aby Putin nie wygrał tej wojny".
Była szefowa niemieckiego rządu zastrzegła zarazem, że bez "dawania konkretnych rad zawsze trzeba równolegle myśleć o rozwiązaniach dyplomatycznych". - Kiedy nadejdzie na to właściwy czas wszyscy razem muszą o tym dyskutować - zarówno Ukraina, jak i kraje, które ją wspierają - stwierdziła Merkel.
Merkel o wojnie w Ukrainie
- To jest słuszne i ważne, i myślę, że to jest rzeczywiście dość logiczne, że przyjaciele robią takie rzeczy razem - powiedziała kanclerz Niemiec w latach 2005-2021.
- Można było się domyślić, że zwycięstwo militarne nie będzie łatwe dla Ukrainy. A jednak popieram wszystko, co robi społeczność międzynarodowa, by postawić Ukrainę w dobrej pozycji - oświadczyła Merkel w wywiadzie dla ZDF.
REKLAMA
Błędy w polityce wobec Rosji - nie dostrzega
Była kanclerz skomentowała oczekiwania, że będzie musiała przeprosić za swoją politykę wobec Rosji.
- Przepraszam tylko za rzeczy takie jak, na przykład wielkanocny odpoczynek w czasie pandemii, które z perspektywy czasu uznaję za błędne w tamtym momencie - oznajmiła.
Dodała, że nawet po "dokładnym zbadaniu" podczas długiej pracy nad swoją biografią, nie widzi tego, jeśli chodzi o kwestię rosyjską. - Dramat polega na tym, że nie skończyło się tak, jak chciałam - podkreśliła. Według niej, biorąc pod uwagę czas, gdy zapadały te decyzje, nie uważa, że porozumienie mińskie było błędem.
REKLAMA
Biografia Merkel
W autobiografii "Wolność", wydanej w tym tygodniu przez Kiepenheuer & Witsch, Merkel omawia wszystkie ważne kryzysy i decyzje podejmowane w ciągu 16 lat sprawowania urzędu kanclerza - kryzys uchodźczy z lat 2015/2016, a także globalny kryzys gospodarczy, kryzys euro i kryzys na Ukrainie. Szczegółowo opisuje również swoje wychowanie w NRD.
Angela Merkel pisze w swych wspomnieniach m.in., że w 2008 roku blokowała aspiracje Ukrainy do szybkiej akcesji do NATO, ponieważ już wtedy obawiała się militarnej odpowiedzi Rosji.
Czytaj także:
- "Rosja przygotowuje się do wojny z Zachodem". Poważne ostrzeżenie z Niemiec
- Szef MI6: Jeśli Putin zwasalizuje Ukrainę, nie zatrzyma się na niej
- "Putin nie przyglądałby się biernie". Merkel tłumaczy się ze swojej decyzji w sprawie Ukrainy
PAP/IAR/presseportal.zdf.de/agkm
REKLAMA
REKLAMA