Ponad 46 mln zjedzonych indyków i jeden ułaskawiony. Święto Dziękczynienia w USA
Szacuje się, że Amerykanie zjedli podczas tegorocznego Święta Dziękczynienia ponad 46 mln indyków. Zgodnie z tradycją, jeden został ułaskawiony przez prezydenta USA. O związanych z tym świętem zwyczajach, w Polskim Radiu 24 mówiła dr Marta Skwirowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
2024-12-01, 19:10
- Trudno powiedzieć, dlaczego symbolem stał się pieczony indyk. Ale można odnieść się do słów Alexandra Hamiltona, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Kiedy George Washington zachęcał Amerykanów do świętowania, powiedział on: "nikt nie powinien powstrzymać się od jedzenia indyka w Święto Dziękczynienia" - podkreśliła dr Marta Skwirowska.
Jak zaznaczyła, trwają spory wokół tego, w jaki sposób ma być przyrządzony indyk: czy z rożna czy pieczony, czy smażony w głębokim tłuszczu. - Wersji na pewno jest dużo, podobnie jak u nas w przypadku potraw przygotowywanych na wigilijny stół - dodała ekspertka.
Posłuchaj
Szacuje się, że Amerykanie zjedli podczas tegorocznego Święta Dziękczynienia ponad 46 mln indyków. W USA jest to na tyle istotne wydarzenie, że działają całodobowe linie telefoniczne, pozwalające na uzyskanie informacji konsultanta na temat przygotowywania indyka.
Zgodnie z tradycją jeden indyk zostaje oszczędzony, ułaskawiony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. - Dożywa on spokojnej starości na farmie i nie jest przeznaczony do konsumpcji - powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Historia Święta Dziękczynienia
Święto Dziękczynienia (Thanksgiving) w USA ma swoje korzenie w XVII wieku. Jego historia jest związana z pierwszymi osadnikami z Anglii, tzw. pielgrzymami, którzy przybyli na statku Mayflower w 1620 roku. Pierwsze obchody Thanksgiving miały miejsce w 1621 roku w Plymouth (dzisiejsze Massachusetts). Było to święto dziękczynne za obfite zbiory, zorganizowane przez osadników wspólnie z rdzennymi mieszkańcami Ameryki z plemienia Wampanoag. Rdzennych Amerykanów uhonorowano za pomoc w przetrwaniu pierwszej zimy i nauczenie nowych przybyszów uprawy ziemi.
Święto Dziękczynienia obchodzone jest w czwarty czwartek listopada. Zostało to oficjalnie ustalone przez prezydenta Franklina D. Roosevelta w 1941 roku.
Poza uroczystym posiłkiem z indykiem i ceremonią "ułaskawienia indyka" przez prezydenta, Święto Dziękczynienia jest pełne różnorodnych atrakcji. Najbardziej znana jest Parada Macy’s w Nowym Jorku, która odbywa się od 1924 roku. W paradzie biorą udział ogromne balony w kształcie postaci z popkultury, platformy z artystami, a także zespoły muzyczne i tancerze. W Thanksgiving tradycyjnie odbywają się rozgrywki futbolu amerykańskiego, organizowane zarówno przez profesjonalną ligę NFL, jak i szkoły średnie oraz uczelnie.
Święto Dziękczynienia w USA. Tradycja, która łączy Amerykanów
***
Audycja: RadioStany
Prowadzący: Jan Białostocki
Gość: dr Marta Skwirowska (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie)
Data emisji: 1.12.2024
Godzina emisji: 18.31
PR24/bartos
REKLAMA