Nadużycia w Czystym Powietrzu. Będzie zawiadomienie do prokuratury
Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez firmy, które wykonywały inwestycje związane z termomodernizacją domów i wymianą starych pieców węglowych. Poinformowała o tym Polskie Radio minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
2024-12-02, 16:21
Pokrzywdzonymi mieli być właściciele budynków, którzy mogli padać ofiarą wyłudzeń i oszustw.
Minister klimatu przekazała, że na jej biurko trafił raport przygotowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Według instytucji proceder może dotyczyć około 6 tysięcy wniosków. Szefowa resortu powiedziała, że to promil złożonych do tej pory wniosków w Czystym Powietrzu, ale każda osoba ubiegająca się o środki musi otrzymywać bezpieczny produkt.
Czyste Powietrze to największy antysmogowy program rządowy. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać dofinansowanie do wymiany tak zwanych kopciuchów, czyli nieekologicznych kotłów na węgiel i drewno oraz przeprowadzenia termomodernizacji budynków.
Program tymczasowo zawieszony
W czwartek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska poinformował o tymczasowym wstrzymaniu naboru nowych wniosków do programu. Zdaniem kierownictwa instytucji skala nadużyć w programie jest tak duża, że trzeba go wstrzymać do wiosny, by przeprowadzić reformę. Minister klimatu zapowiada, że przerwa może potrwać do końca marca.
REKLAMA
Decyzję krytykuje między innymi Polski Alarm Smogowy. Krytyczni są też samorządowcy. Zaniepokojenie wstrzymaniem naboru wyrazili włodarze między innymi Gdańska, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Białegostoku i Poznania.
Miliony "kopciuchów" do wymiany
Szacuje się, że do tej pory wymieniono około miliona kopciuchów. W polskich domach wciąż "dymią" ponad dwa miliony pieców, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. To przede wszystkim one odpowiadają za smog.
Od początku funkcjonowania Czystego Powietrza, czyli od 2018 roku, w programie złożono ponad milion wniosków na łączną kwotę około 37 miliardów złotych.
- Smog - czym jest i jak z nim walczyć? "Jeśli powietrze pachnie i to nie są kwiatki, to mamy smog"
- Smog akustyczny. Mieszkańcy Warszawy planują pozwać samorząd
Polskie Radio, paw/
REKLAMA