Co dalej ze stopami procentowymi? Eksperci nie mają wątpliwości

Rada Polityki Pieniężnej podejmie w środę decyzję w sprawie stóp procentowych. Eksperci nie mają wątpliwości co do tego, że pozostaną bez zmian.

Andrzej Mandel

Andrzej Mandel

2024-12-04, 07:50

Co dalej ze stopami procentowymi? Eksperci nie mają wątpliwości
prezes NBP Adam Glapiński. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Według prognoz wszystkich ośrodków analitycznych trwające posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie zmieni wysokości stóp procentowych. Oznaczałoby to, że podstawowa stopa referencyjna zostanie na poziomie 5,75 proc. Taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny, szczególnie, że prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapowiadał wielokrotnie, że o obniżkach najwcześniej można mówić wiosną 2025. 

Obniżki stóp najwcześniej w marcu

O najwcześniejszym możliwym terminie obniżek - marcu 2025 - mówił Polskiemu Radiu Grzegorz Ogonek z Santander Bank Polska.

Posłuchaj

Grzegorz Ogonek: Obniżki stóp najwcześniej w marcu 2025 (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

W Radzie Polityki Pieniężnej pojawiają się jednak też głosy odrębne. Na co ekonomista Santander Bank Polska zwrócił uwagę. Oznacza to, że marzec 2025 staje się punktem wyjścia.

Posłuchaj

Grzegorz Ogonek: Wracamy do liczenia głosów (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Przekonanie, że marzec jest najwcześniejszym możliwym terminem spadku stóp procentowych widać na rynku międzybankowym. Wskaźnik WIBOR 6M w listopadzie spadł o 0,05 proc. do 5,79 proc., a fixing z 2 grudnia ustalił go na poziomie 5,78 proc. Oznacza to, że banki nie spodziewają się w najbliższych miesiącach spadku stóp. Co dla kredytobiorców nie jest dobrą wiadomością, ale z kolei dla oszczędzających już jest całkiem pozytywną. 

REKLAMA

Majowy termin bardziej realny?

Nie wszyscy jednak spodziewają się rozpoczęcia cyklu obniżek w marcu. Ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska w rozmowie z PAP 3 grudnia dała wyraz przekonaniu, że stopy procentowe spadną najwcześniej w maju, co wiąże ona z poziomem inflacji i celem inflacyjnym NBP. 

- Inflacja osiągnie swój szczyt dopiero pod koniec I kwartału i zacznie spadać. W marcu pojawi się też nowa projekcja inflacji, która pokaże ten spadek. Jednak według nas, w marcu nie będzie decyzji o obniżce. Pierwszej obniżki spodziewamy się dopiero w maju, a łącznie w całym 2025 r. stopy spadną o 100 pkt. bazowych, co oznacza, że będą łącznie cztery obniżki - mówiła Urszula Kryńska.

Szanse na obniżki stóp procentowych zwiększają zdaniem ekonomistki państwowego banku decyzje rządu dotyczące mrożenia cen energii w 2025 roku. Utrzymanie zasad chronienia odbiorców energii przed podwyżkami cen ułatwi bowiem trzymanie inflacji na niższym poziomie. 

Czytaj także:

IAR/PAP/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej