Katedra Notre Dame odbudowana. "Refleksja nad tożsamością Francji"
- Odbudowa Notre Dame symbolizuje trochę Francję na rozdrożu. Kraj nieznający swojej drogi, ale jednocześnie wciąż mający ważne punkty odniesienia, takie jak Notre Dame w Paryżu - mówił Jean-Marie Guénois, redaktor naczelny w dziale religijnym "Le Figaro" i watykanista.
2024-12-08, 10:45
W niedzielę w Notre Dame odprawiono pierwszą mszę świętą od czasu niszczycielskiego pożaru z 2019 roku. Jak przypomina Jean-Marie Guénois, w zbiórce na odbudowę katedry uczestniczyło około 340 tysięcy Francuzów - czyli niewielka część katolików w tym kraju.
Wydarzenia wokół paryskiej Notre Dame nie przebudziły francuskich katolików, ale wywołały refleksję nad tożsamością Francji. Tak uważa jeden z najlepszych znawców tamtejszego Kościoła, Jean-Marie Guénois, z którym rozmawiał francuski korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer.
W jego ocenia to znak, że pożar nie przebudził wiernych. - Jest natomiast pewne wezwanie do rachunku sumienia, refleksji nad tożsamością Francji. Czy jest to tylko kraj laicki? Czy jest to nadal kraj chrześcijański? Czy może stanie się krajem muzułmańskim? - mówił ekspert.
Posłuchaj
Jean-Marie Guénois stwierdził, że francuscy katolicy doceniają starania prezydenta Emmanuela Macrona na rzecz szybkiej odbudowy Notre Dame. Dostrzegają jednak również próbę instrumentalizacji politycznej. - Nie ma zgody na instrumentalizację ze strony polityka, który chciałby powiedzieć: spójrzcie, to moja zasługa, beze mnie Notre-Dame by nie odbudowano. To pokusa, której ulega Macron - uważa ekspert. W jego ocenie to jeden z powodów nieobecności papieża na inauguracji katedry. Franciszek przyjedzie do Francji, ale dopiero za tydzień. Odwiedzi Korsykę.
REKLAMA
Czytaj także:
***
Audycja: Temat dnia
Rozmawiał: Stefan Foltzer
Gość: Jean-Marie Guénois, redaktor naczelny w dziale religijnym "Le Figaro"
Data emisji: 8.12.2024
Godzina emisji: 8.55
PR24/ka
REKLAMA