Kolejne państwa UE wstrzymują wnioski azylowe dla Syryjczyków

Niemcy, Austria, Dania, Czechy, Szwecja, Belgia, Chorwacja i Włochy wstrzymały przyjmowanie wniosków o azyl od obywateli Syrii. Ma to związek z obecną sytuacją po obaleniu reżimu Baszara al-Asada.

2024-12-09, 21:55

Kolejne państwa UE wstrzymują wnioski azylowe dla Syryjczyków
Europejskie kraje wprowadzają ograniczenia w rozpatrywaniu wniosków azylowych od Syryjczyków. Foto: Hussein Malla/Associated Press/East News

Sytuacja w Syrii jest niepewna, co sprawia, że trudno przewidzieć dalszy rozwój wydarzeń politycznych - stwierdził rzecznik niemieckiego urzędu w rozmowie z portalem tygodnika "Spiegel".

W samych Niemczech ma to wpływ na ponad 47 tys. wniosków azylowych od Syryjczyków, które nie zostały jeszcze rozpatrzone. Około 46 tys. z nich to wnioski pierwszorazowe. Póki co sytuacja w Syrii pozostaje bez wpływu na wcześniej podjęte decyzje azylowe. 

Będą deportacje?

Austriacki portal Heute.at poinformował, że kanclerz Austrii Karl Nehammer polecił szefowi MSZ Gerhardowi Karnerowi zawieszenie wszystkich wniosków o azyl złożonych przez syryjskich uchodźców.

W tym przypadku analizie mają zostać poddane również wnioski, które zostały wcześniej pozytywnie rozpatrzone. 

REKLAMA

- W tym kontekście poleciłem ministerstwu przygotowanie uporządkowanego programu powrotów i deportacji do Syrii - mówił Karner w rozmowie z portalem. 

Dodatkowo zawieszono realizację programu łączenia rodzin. Obecnie w Austrii toczy się niemal 13 tys. spraw dotyczących uchodźców z Syrii, z czego 1 146 dotyczy łączenia rodzin. Ministerstwo na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji.

Dania również wstrzymała rozpatrywanie wniosków azylowych do czasu wyjaśnienia sytuacji w Syrii. Rada, pełniąca funkcję instancji odwoławczej, miała rozpatrzyć 69 skarg Syryjczyków, którym wcześniej odmówiono azylu. W Danii zawieszono również deportacje do Syrii.

"Trudno oceniać"

Szwedzki Urząd Migracyjny także w piątek ogłosił wstrzymanie wydawania decyzji dotyczących pozwoleń na pobyt dla obywateli Syrii.

REKLAMA

W obecnej sytuacji w Syrii trudno jest ocenić przesłanki do objęcia wnioskodawców ochroną prawną - podkreślił Carl Bexelius, przedstawiciel urzędu.

Lider antyimigranckiej partii Szwedzcy Demokracji Jimmie Akesson oświadczył w niedzielę na platformie X, że "należy poddać przeglądowi dokumenty pobytowe osób, które przyjechały z Syrii". Polityk wyraził obawę, że "są w Szwecji grupy zadowolone z przewrotu, za którym stoją niszczycielskie siły islamistyczne".

Dodał, że upadek reżimu Asada "to dobra okazja do powrotu (Syryjczyków) do domu". Szwedzcy Demokraci to druga siła w tamtejszym parlamencie, która zapewnia większość centroprawicowemu rządowi Ulfa Kristerssona.

Czesi zareagowali

Czeskie ministerstwo spraw wewnętrznych także wstrzymało w poniedziałek rozpatrywanie wniosków o azyl dla Syryjczyków. Szef resortu Vit Rakuszan wyjaśnił, że takie kroki są podejmowane, gdy w jakimś kraju dochodzi do znaczącej zmiany. 

REKLAMA

Pytany o ewentualna pomoc w powrocie Syryjczyków do kraju stwierdził, że "sytuacja jest monitorowana". Według Administracji Ośrodków dla Uchodźców MSW (SUZ MV) w poniedziałek na decyzje odnośnie ochrony tymczasowej czekało 25 osób.

W odniesieniu do syryjskiej organizacji rebeliantów Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych oświadczył, że "HTS musi być oceniana na podstawie swoich działań". Grupa ta odegra ważną rolę w reorganizacji kraju ogarniętego wojną domową.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i UE umieściły HTS na liście organizacji terrorystycznych. Grupa stara się jednak zdystansować od swoich ekstremistycznych korzeni.

- Upadek reżimu Baszszara al-Asada w Syrii to dobra wiadomość ponieważ wiele osób cierpiało pod jego rządami w ostatnich latach. Zasługują na lepszą przyszłość - ocenił rzecznik niemieckiego MSZ.

Czytaj także:

PAP/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej