Sprawa religii w szkołach. Nie ma porozumienia między rządem a Episkopatem

Spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski ws. nauczania religii w szkołach nie przyniosło porozumienia. Episkopat zapowiedział, że strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne.

2024-12-10, 06:45

Sprawa religii w szkołach. Nie ma porozumienia między rządem a Episkopatem
Trwają dyskusje dotyczące zmian w polskich szkołach. Foto: Shutterstock

Przedstawiciele Kościoła zaznaczają, że "w ramach poszukiwania kompromisu", zaproponowano "stopniową, rozłożoną w czasie, redukcję wymiaru nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych, przy poszanowaniu praw pracowniczych katechetów". "W szkołach podstawowych sytuacja powinna pozostać bez zmian" - dodano.

Sprawa formacji

Wśród propozycji strony kościelnej znalazło się m.in. "wprowadzenie zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów".

Episkopat wyraził sprzeciw wobec proponowanej przez rząd redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. W jego ocenie, "nieuzasadnione i dyskryminujące jest przyjęcie zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych".

Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne.

REKLAMA

Standard w państwach europejskich

Duchowni wyjaśniają, że "nauczanie religii w szkole uznawane jest za standard w zdecydowanej większości europejskich państw oraz jeden z symboli przemian wolnościowych w Polsce po 1989 roku".

"Wprowadzane w życie zmiany, w opinii strony kościelnej, będą skutkować destrukcją systemu nauczania religii w polskich szkołach publicznych" – czytamy w komunikacie.

Likwidacja Funduszu Kościelnego

"W trakcie obrad podjęto również kwestię Funduszu Kościelnego" - przekazano również w komunikacie.

Poinformowano, że strona rządowa ponowiła przedstawione na poprzednim posiedzeniu Komisji Wspólnej propozycje dotyczące zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami.

REKLAMA

"Strona kościelna czeka na powołanie, zgodnie z Konkordatem, zespołu rządowego do rozmów ze stroną kościelną" - przekazano w komunikacie. Jak dodano, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej powołał już w marcu br. odpowiedni zespół do prowadzenia rokowań.

MEN wprowadza zmiany

Zgodnie z lipcową nowelizacją rozporządzenia MEN w sprawie organizacji lekcji religii, dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł łatwiej łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Z kolei od przyszłego roku szkolnego w szkołach publicznych nauka religii i etyki ma odbywać się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.

Obecnie nauka religii w publicznych szkołach jest nieobowiązkowa i odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. W przypadku lekcji etyki, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły.

Decyzja o utworzeniu wspólnej podkomisji ds. religii w szkole zapadła 16 października na posiedzeniu komisji wspólnej rządu i Episkopatu w KPRM. Omawiano wtedy m.in sprawy nauczania religii w szkołach i Funduszu Kościelnego.

REKLAMA

Czytaj także: 

pg/pap/KEP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej