Amerykanie testowali system Aegis, chwalą skuteczność. Podobny jest w Redzikowie

Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej ogłosiła przeprowadzenie na wyspie Guam udanej próby tarczy antyrakietowej Aegis. Podobny system znajduje się w otwartej niedawno bazie w Redzikowie.

2024-12-10, 19:48

Amerykanie testowali system Aegis, chwalą skuteczność. Podobny jest w Redzikowie
System Aegis znajduje się w otwartej niedawno bazie w Redzikowie.Foto: MATEUSZ SLODKOWSKI/AFP/East News

W komunikacie agencji podano, że system obrony powietrznej Aegis, wykorzystując nowe radary i pocisk SM-3 Block IIA, trafił w nadlatującą rakietę balistyczną średniego zasięgu lecącą nad oceanem w pobliżu bazy sił powietrznych Andersen.

"Test potwierdził naszą zdolność do wykrywania, śledzenia i atakowania pocisków rakietowych w locie, zwiększając naszą gotowość do obrony przed ewoluującymi zagrożeniami ze strony przeciwnika" - oświadczył kontradmirał Greg Huffman.

Posłuchaj

Amerykanie przeprowadzili udany test systemu tarczy antyrakietowej Aegis. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR) 0:41
+
Dodaj do playlisty

Wojskowy określił sukces testu systemu Aegis mianem "kamienia milowego" w budowaniu obrony Ameryki przed zagrożeniem z powietrza.

Baza tarczy antyrakietowej na Guam ma stanowić element chroniący USA przed pociskami z Chin i Korei Północnej.

REKLAMA

Aegis Ashore w bazie w Redzikowie

SM-3 Block IIA to rakiety używane również w ramach systemu Aegis Ashore w otwartej niedawno bazie w Redzikowie, która stanowi część amerykańskiej tzw. tarczy antyrakietowej. Została zaprojektowana przede wszystkim do przeciwdziałania zagrożeniu atakami balistycznymi z Iranu.

W skład tarczy wchodzi m.in. analogiczna baza w rumuńskim Deveselu, radar w Turcji i centrum dowodzenia w Niemczech. Przystosowana jest przede wszystkim do zwalczania pocisków balistycznych średniego i pośredniego zasięgu - tzn. zasięgu rzędu kilku tysięcy kilometrów.

Na system Aegis Ashore składają się radar AN/SPY-1, wyrzutnia Mk 41 VLS (podobne montowane są na krążownikach i niszczycielach US Navy) oraz antybalistyczne pociski SM-3 (Standard Missile-3).

Rakiety SM-3 zaprojektowane są do zestrzeliwania pocisków balistycznych w środkowej fazie ich lotu, czyli ponad ziemską atmosferą. SM-3 wyposażone są w kinetyczną głowicę, której zadaniem jest zniszczyć głowicę pocisku balistycznego, zderzając się z nią.

REKLAMA

Czytaj także:

Polskie Radio, PAP, paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej