"Uzależniająca" żywność reklamowana dzieciom. Giganci pozwani
Wielkie koncerny spożywcze, w tym Coca-Cola, Mondelez czy Kraft Heinz będą musiały walczyć z nowym problemem. W USA złożony został pozew, w którym oskarżane są o kierowany do dzieci marketing wysokoprzetworzonej żywności, która ma uzależniać i powodować choroby.
Andrzej Mandel
2024-12-11, 13:54
Pozew złożono w sądzie w Filadelfii. Grupa największych koncernów żywnościowych oskarżana jest w nim o takie projektowanie zarówno produktów, jak i marketingu, by uzależniać dzieci od wysokoprzetworzonego jedzenia. Ma ono mieć sama z siebie potencjał uzależniający i może powodować choroby przewlekłe.
Koncerny spożywcze niczym producenci papierosów
Pozew został złożony przez mieszkańca Pensylwanii Bryce'a Martineza, który stwierdza w nim, że rozwinęła się u niego cukrzyca typu 2 i niealkoholowe stłuszczenie wątroby w wyniku spożywania produktu firm przeciwko którym kierowany jest pozew. Chorobę stwierdzono u niego już w wieku 16 lat. Prawnicy z kancelarii Morgan&Morgan reprezentującej Martineza twierdzą, że to pierwsza sprawa tego rodzaju.
Firmami, przeciwko którym złożony został pozew, są między innymi Coca-Cola, PepsiCo, General Mills, Nestle, Mondelez, Kraft Heinz, WK Kellogg, Mars czy Kellanova.
Martinez zarzuca koncernom w pozwie, że od dawna wiedzą o szkodliwości swoich produktów i celowo je tworzą tak, by były bardziej uzależniające. Twierdzi on w pozwie wręcz, że spożywczy giganci czerpią z tego samego "podręcznika papierosowego", co producenci papierosów Philip Morris i R.J.Reynolds. Notabene, te koncerny tytoniowe były przez pewien czas właścicielami firm, które potem stały się koncernami Kraft Heinz i Mondelez.
REKLAMA
"Demonizowanie żywności"
Pozwane koncerny na razie nie komentują sprawy, ale zrzeszenie branżowe Consumer Brands Association broni producentów.
- Nie obecnie uzgodnionej naukowej definicji żywności wysokoprzetworzonej. Próba klasyfikowania żywności jako niezdrowej tylko dlatego, że jest przetworzona lub demonizowanie jej poprzez ignorowanie jej pełnej zawartości składników odżywczych wprowadza konsumentów w błąd i pogłębia nierówności zdrowotne - powiedziała Reutersowi Sarah Gallo, starsza wiceprezeska ds. polityki produktowej w Consumer Brands Association.
Tymczasem w ostatnich latach przybywa dowodów na to, że posiłki wysokoprzetworzone (czasem zwaną ultraprzetworzonymi) można powiązać z różnymi chorobami. Zgodnie z informacjami polskiego Narodowego Centrum Edukacji Żywnościowej w dużych światowych badaniach wykazano np. znaczne podwyższanie ryzyka rozwoju nowotworów, schorzeń układu krążenia, zaburzeń psychicznych czy wystąpienia cukrzycy typu 2 i otyłości.
W USA o tym, że żywność wysokoprzetworzona może uzależniać ostrzega FDA (Food and Drug Administration). A przyszły szef Departamentu Zdrowia Robert F. Kennedy Jr. skrytykował zarówno FDA, jak i przemysł spożywczy za brak regulacji w tej sprawie.
REKLAMA
Bryce Martinez w swoim pozwie oskarża firmy o spisek, zaniedbania, oszukańcze wprowadzanie w błąd i nieuczciwe praktyki biznesowe. Nie jest znana kwota odszkodowania i zadośćuczynienia, którego oczekuje powód.
Czytaj także:
- Coca Cola i Teva wśród firm objętych postępowaniami UOKiK. Jest komunikat
- Kwota zwala z nóg. Gigantyczny koncern przejmuje producenta Pringles
- Epidemia otyłości wśród dzieci. "Chłoną styl odżywiania rodziców"
Reuters/PR24/AM
REKLAMA