KE przyznała Polsce rację: migracja narzędziem wojennym. Prawo do azylu można zawiesić

Komisja Europejska uznała, że migracja jest narzędziem wojennym wykorzystywanym przez Rosję i Białoruś przeciwko Unii. Tym samym przyznała krajom, które są w szczególnej sytuacji, prawa do podejmowania nadzwyczajnych decyzji. W przypadku Polski chodzi o zawieszenie procedur azylowych na wschodniej granicy.

Beata Płomecka

Beata Płomecka

2024-12-11, 14:26

KE przyznała Polsce rację: migracja narzędziem wojennym. Prawo do azylu można zawiesić
KE potwierdziła, że migracja jest narzędziem wojennym wykorzystywanym przez Rosję i Białoruś przeciwko Unii. Foto: Dostawca: PAP/Abaca

Nowa Komisja Europejska przyznała Polsce rację w sprawie migracji. Nie mówi już o instrumentalnym traktowaniu tej kwestii, jak Komisja poprzedniej kadencji, ale o narzędziu wojennym, o wykorzystywaniu ludzi w wojnie przeciwko Unii. O zmianę podejścia, opartego na rzeczywistej sytuacji apelowała Polska, a na październikowym szczycie w Brukseli poparły ją pozostałe unijne państwa.

Procedury azylowe można zawiesić

We wtorek KE opublikowała dokument dotyczący zwalczania zagrożeń hybrydowych i wzmocnienia bezpieczeństwa na granicach. Chodzi o urealnienie interpretacji międzynarodowego prawa - podkreślają urzędnicy w Komisji. W przypadku Polski to zawieszenie procedur azylowych na wschodniej granicy.

Kraje członkowskie graniczące z Rosją i Białorusią są celem ataków hybrydowych przeprowadzanych przez wrogie państwa, które chcą zdestabilizować region poprzez wojnę na Ukrainie, jednocześnie wykorzystując migrację jako broń i zagrażając bezpieczeństwu całej Unii - napisała w dokumencie Komisja Europejska.

KE zapewnia o wsparciu

Zapewniła, że będzie wspierać kraje członkowskie, by uniemożliwić Rosji i Białorusi realizację zamierzeń. Bruksela podkreśliła, że ciągłe zagrożenie na zewnętrznych granicach podkopujące bezpieczeństwo Unii to wyjątkowa i bardzo poważna sytuacja.

REKLAMA

Zmieniła się ona dramatycznie w porównaniu z tą, kiedy międzynarodowe przepisy dotyczące migracji i azylu były przyjmowane i że to musi być wzięte pod uwagę. To potwierdzenie stanowiska Polski, które na październikowym szczycie w Brukseli przedstawił premier Donald Tusk.

Czytaj także:

Polskie Radio, Beata Płomecka, paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej