"Hałas jak na koncercie rockowym". Niebezpieczne zabawki pod lupą UOKiK

2024-12-13, 18:41

Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbadał zabawki, które są oferowane w polskich sklepach. Przedświąteczna kontrola wykazała, że co czwarta miała nieprawidłowości w oznakowaniu lub konstrukcji. W wielu przypadkach znacząco przekroczona była zawartość ftalanów oraz poziom hałasu.

Urzędnicy skontrolowali pod kątem bezpieczeństwa i oznakowań 362 modeli zabawek. Okazało się, że prawdziwą plagą są zabawki przekraczające normy głośności. Na 50 modeli takich zabawek, za niebezpieczne uznano 12 z nich.

- Znaleźliśmy trąbki, gwizdki i piszczki różnego rodzaju, które miały przekroczenie 110 decybeli, to hałas jak na koncercie rockowym - powiedziała w radiowej Jedynce rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch.

Posłuchaj

Rzeczniczka UOKiK o badaniu bezpieczeństwa zabawek (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Rzeczniczka UOKiK zwróciła uwagę, że problemem jest również zbyt wysoka zawartość ftalanu używanego w niektórych zabawkach. Ftalany to grupa związków chemicznych stosowanych jako substancje zmiękczające tworzyw sztucznych. W wysokim stężeniu mogą powodować zaburzenia płodności, uszkodzenie nerek lub wątroby, astmę, a także nowotwory.

Kontrola wykazała, że przekroczone dopuszczalne stężenie ftalanów było w 25 zabawkach.

REKLAMA

Posłuchaj

Niektóre zabawki miały zbyt wysoką zawartość ftalanu. Rzeczniczka UOKiK zwraca uwagę na zagrożenia z tym związane (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Z kolei w 16 na 41 modeli zabawek problemem były zbyt silne magnesy, które połknięte przez dziecko mogą spowodować stan zapalny, a nawet pęknięcie jelit. 

Zbadane zabawki w większości pochodziły z Chin, ale sprawdzono również modele produkowane w Polsce, w Niemczech, w Holandii, Francji, Hiszpanii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Indonezji.

Zniszczono ponad 1300 zabawek

W czterech przypadkach postępowania administracyjne zostały zakończone i umorzone w związku z wycofaniem zabawek z obrotu. Ponad 1300 niebezpiecznych zabawek zostało zniszczonych.

W 21 przypadkach kontrolerzy stwierdzili brak deklaracji zgodności lub była ona nieprawidłowo sporządzona. Natomiast w dwóch przypadkach nieprawidłowe było oznakowanie CE lub go brakowało, a w siedmiu przypadkach brakowało na zabawkach danych producenta.

REKLAMA

Pełną listę produktów, co do których UOKiK stwierdził nieprawidłowości, można zobaczyć TUTAJ. UOKiK opublikował też specjalny wideo-poradnik na temat bezpiecznych zabawek.

Czytaj także:

Polskie Radio, UOKiK, paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej