Mieszkańcy rosyjskiego miasta czekali dwa lata na drewniany wychodek
Mieszkańcy Czyty doczekali się po dwóch latach zewnętrznej toalety miejskiej - donoszą tamtejsze media. Prace nad nią trwały od wizyty wiceministra w 2022 roku. Wtedy kazał zburzyć poprzednią konstrukcję, będącą w skandalicznym stanie. Nowa jednak dalej pozostawia wiele do życzenia.
2024-12-15, 21:54
Mieszkańcy na ulicy Tajeżnej w Czycie mogą już korzystać z nowej drewnianej toalety zewnętrznej - podaje serwis chita.ru. Dwa lata temu poskarżyli się wiceministrowi, który wizytował ich miasto, na stan tego przybytku. Po jego kontroli, latrynę kazano zburzyć, ponieważ konstrukcja nie miała nawet drzwi.
Korespondent chita.ru o tym, że nowa drewniana toaleta jest gotowa, został poinformowany z dumą przez służbę prasową administracji miasta - zaznaczono w publikacji. Czyta to miasto w Kraju Zabajkalskim na południowej Syberii.
Brak toalet w domu
Radio Swoboda pisało w styczniu 2023 roku, że ponad milion rodzin na Syberii i Dalekim Wschodzie na stałe korzysta z toalety ulicznej lub publicznej, a kilka tysięcy domów nie ma w ogóle toalety. Takie dane w spisie ludności zaprezentował Rosstat.
W 2019 roku Rosstat podał, że około 22,6 procent ludności Rosji nie ma dostępu do scentralizowanej kanalizacji. Przy tym na obszarach wiejskich ten wskaźnik wzrasta do 66,5 procent. Ludność wiejska nie ma więc często normalnego zaopatrzenia w wodę i gaz.
REKLAMA
12,6 procent Rosjan przyznaje, że nie ma toalety w swoim mieszkaniu lub domu - albo korzystają ze wspólnych łazienek, albo mają toaletę w oddzielnym budynku. Ponownie na wisi te statystyki mocno rosną - 38,2 procent nie ma toalety w swoim budynku.
- Spłonęło 40 cystern z paliwem. Zablokowane tory, odpalono HIMARS-a
- Polowanie na rosyjską flotę. Ukraińcy zatopili kolejny okręt na Morzu Czarnym
IAR/Chita.ru/Siberreal.org/RBC. ru/ in.
REKLAMA