Jest kolejny pakiet sankcji UE wobec Rosji. "Jasny komunikat dla Kremla"
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. - To jasny komunikat dla Kremla. Im dłużej trwa wojna, tym większy jest jej koszt dla rosyjskiej gospodarki - podkreśliła podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
2024-12-18, 12:59
16. pakiet sankcji UE wobec Rosji
- Ponad jedna trzecia budżetu Rosji jest dziś przeznaczana na wydatki wojskowe. To gospodarka wojenna, dlatego tak ważne jest osłabienie potencjalnych źródeł dochodów Putina. W zeszłym tygodniu przyjęliśmy 15. pakiet sankcji na poziomie ambasadorów krajów UE, który obejmuje środki przeciwko rosyjskiej flocie cieni i kanałom omijania sankcji. Przygotowujemy 16. pakiet sankcji – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Jak dodała, unijne sankcje odbijają się na rosyjskiej gospodarce. - Kurs rubla jest na najniższym poziomie od początku wojny, pomimo masowych środków zaradczych podejmowanych przez rosyjski bank centralny. Inflacja osiągnęła 70 proc. w niektórych sektorach rosyjskiej gospodarki. Wysyłamy Kremlowi jasny komunikat: im dłużej trwa wojna, tym wyższa jest jej cena dla rosyjskiej gospodarki – zaznaczyła.
Zamrożone rosyjskie aktywa dla Ukrainy
Szefowa Komisji przekazała też, że od stycznia UE zacznie przekazywać swoją część pożyczki dla Ukrainy w ramach G7, finansowaną z przychodów z zamrożonych aktywów rosyjskich.
- To ponad 18 mld euro na 2025 rok. To zapewni Ukrainie stabilność gospodarczą i finansową do końca 2025 roku i uwolni jej przestrzeń fiskalną na zakup sprzętu wojskowego. Innymi słowy, strategia Putina, aby wepchnąć Kijów w finansową otchłań, całkowicie się nie powiodła – podkreśliła von der Leyen.
REKLAMA
Energetyka w centrum uwagi
Jak oceniła, najpilniejszym wyzwaniem jest obecnie ukraiński system energetyczny.
- Na tym froncie zrobiliśmy już wiele. Dostarczyliśmy Ukrainie tysiące generatorów prądu, transformatorów, podzespołów elektrycznych i miliony żarówek LED, ale musimy zrobić więcej. Nadal istnieje znaczna luka w zakresie mocy. Jutro na Radzie Europejskiej poproszę liderów o zrobienie więcej w zakresie napraw infrastruktury energetycznej, dalszej modernizacji sieci przyłączeniowej i zdecentralizowanej produkcji energii elektrycznej - powiedziała.
UE musi utrzymać kurs w sprawie Ukrainy
Von der Leyen przekonywała też, że UE musi kontynuować polityczne wsparcie Ukrainy. - Ukraińcy osiągnęli ogromny postęp na drodze do członkostwa w naszej Wspólnocie i jeśli będą kontynuować te wysiłki, powinniśmy być gotowi rozpocząć negocjacje w sprawie fundamentalnego klastra tj. rozdziału negocjacji - na początku 2025 roku i w sprawie innych klastrów w ciągu roku. Ukraińcy walczą o swoją przyszłość w Unii. I muszą wiedzieć, że ich wysiłki się opłacają - powiedziała.
Jej zdaniem UE musi "utrzymać kurs" w sprawie Ukrainy. - Bez względu na to, co się stanie, musimy pamiętać o kluczowych zasadach. Po pierwsze, Ukraina musi pozostać niepodległym państwem z prawem do decydowania o własnej przyszłości. Po drugie, to Ukraina musi decydować o swoim terytorium. I po trzecie, musimy zawsze pamiętać, że kiedy mówimy o bezpieczeństwie Ukrainy, mówimy o bezpieczeństwie Europy. Potrzebujemy sprawiedliwego i trwałego pokoju, dla Ukrainy i dla całej Europy - podsumowała von der Leyen.
REKLAMA
- Krociowe zyski i współpraca z oligarchą. Koncerny tytoniowe wciąż w Rosji
- Eksplozje w Groznym, uderzenie dronami. Wzajemne ataki Rosji i Ukrainy
- Rosjanie rzucają na front coraz więcej Koreańczyków. "Zauważalne straty"
Źródło: PAP/mg
REKLAMA