My przygotowujemy się do świąt, oni burzą domy po powodzi. Trwa operacja Feniks
Polscy żołnierze wciąż prowadzą operację Feniks. W ramach pomocy po powodzi powstały m.in. modułowa szkoła i tymczasowy szpital. Trwa również budowa kontenerowego przedszkola. - A dziś zaczynamy rozbiórkę domów, które nie nadają się do zamieszkania. W Stroniu Śląskim i Lądku Zdroju jest 18 takich budynków - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Krzysztof Stańczyk, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
2024-12-21, 13:45
Generał podkreślił, że operacja Feniks potrwa do końca kwietnia 2025 roku. - Bo dalej jest potrzebna nasza pomoc i obecność. Aktualnie budujemy tymczasowe przeprawy mostowe w sześciu miejscowościach, a już przygotowane są kolejne przyczółki dla mostów DMS-65, które będą stawiane przez wojska inżynieryjne - zaznaczył.
Operacja Feniks. "Ogromny wysiłek żołnierzy"
Dodał, że Feniks to przede wszystkim "naprawdę ogromna praca i wysiłek żołnierzy". - W przeciągu półtora miesiąca udało nam się wybudować modułową kontenerową szkołę w Żelaźnie. Działa ona prężnie, dzieci są zadowolone. Aktualne trwa budowa takiego przedszkola w Stroniu Śląskim - powiedział. Wkrótce ma również powstać kontenerowy dom dziecka.
Gość Polskiego Radia 24 dodał, że działania te są prowadzone wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej.
Posłuchaj
W sobotę 21 grudnia ruszyła rozbiórka domów, które nie nadają się do zamieszkania. W Stronu Śląskim i Lądku Zdroju jest 18 takich budynków.
REKLAMA
Inna część akcji Feniks to szkolenia dla samorządowców z województwa dolnośląskiego. - Są to szkolenia z zarządzania kryzysowego. Realizujmy je wspólnie z Akademią Sztuki Wojennej - powiedział gen. Krzysztof Stańczyk.
Powódź na południu Polski. Ogromne zniszczenia
We wrześniu południową Polskę dotknęła powódź, wywołana intensywnymi opadami deszczu. Katastrofa objęła województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie, a także część małopolskiego i podkarpackiego. Wśród najbardziej dotkniętych miejscowości znalazły się Kłodzko, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie, Opole, Racibórz i okolice Wrocławia.
W wielu miejscach rzeki - Odra i jej dopływy - przekroczyły stany alarmowe, powodując zniszczenie domów, infrastruktury drogowej i energetycznej. W samym Wrocławiu woda zalała tereny wzdłuż Odry, a sytuacja była krytyczna w kilku dzielnicach. Powódź przypominała skalą katastrofę z 1997 roku, choć dzięki lepszym zabezpieczeniom niektóre tereny udało się ochronić przed zalaniem.
- "Straty idą w dziesiątki miliardów". Wiceszef MSWiA o środkach na odbudowę po powodzi
- Zaliczki dla powodzian. Ważna zapowiedź, podano termin
***
Audycja: Cafe Armia
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: gen. Krzysztof Stańczyk (dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej)
Data emisji: 21.12.2024
Godzina emisji: 8.36
Źródło: PR24/bartos
Polecane
REKLAMA