Katastrofa ekologiczna po ogromnym wycieku. Rosjanie wprowadzili stan wyjątkowy
W rosyjskim Kraju Krasnodarskim ogłoszono stan wyjątkowy w związku z wyciekiem ropy z zatopionych tankowców. Do katastrofy doszło 10 dni temu w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim.
2024-12-25, 17:05
Rosja wprowadza stan wyjątkowy
Gubernator Kraju Krasnodarskiego Wieniamin Kondratjew w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych podkreślił, że ropa zanieczyszcza linię brzegową w Anapie i Tiemriuku. Według niego, wpływ na to mają w dużej mierze dość wysokie temperatury, panujące w Kraju Krasnodarskim. "Powietrze się nagrzewa i produkty ropopochodne unoszą się do góry. W rezultacie są przenoszone na nasze plaże" - napisał Kondratjew na platformie Telegram.
Dwa rosyjskie tankowce, transportujące paliwo dla okrętów marynarki wojennej, dostały się w sztorm, wskutek czego jeden z nich przełamał się na pół, a drugi osiadł na mieliźnie. W ich zbiornikach znajdowało się w sumie co najmniej 8 tysięcy ton mazutu - bardzo toksycznego i ciężkiego oleju opałowego, który po katastrofie zaczął zanieczyszczać okoliczne wybrzeże. Ropa, która pokryła piaszczyste plaże popularnej letniej miejscowości wypoczynkowej Anapa, zagraża ptakom i zwierzętom morskim.
Ekologiczna katastrofa w Cieśninie Kerczeńskiej
W wyniku wycieku mazutu z tankowców "nawet 200 tys. ton gruntu mogło zostać skażone" - ocenił rosyjski minister zasobów naturalnych i ochrony środowiska Aleksandr Kozłow. Według Rosjan do morza wyciekło 40 proc. ładunku statków, jednak organizacje pozarządowe alarmują, że w rzeczywistości wyciek mógł być dużo większy.
Agencja Reutera zauważa, że Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, to stare statki, zbudowane pod koniec lat 60, i na początku lat 70. XX w. Według oficjalnych danych w wyniku pęknięcia Wołgonieftu 212 zginęła jedna osoba, a 11 zostało hospitalizowanych. Z Wołgonieftu 239 udało się ewakuować całą załogę. Rosyjskie reżimowe władze wszczęły postępowania karne dotyczące naruszenia zasad bezpieczeństwa i eksploatacji środków transportu.
REKLAMA
Cieśnina Kerczeńska łączy Morze Azowskie z Morzem Czarnym. Przebiega między okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymem a kontynentalną częścią Rosji.
- Tak Rosja straciła dominację. Neptun, SCALP i zwinne kamikadze
- Znowu skandal szpiegowski. Chińczyk zatrzymany w ważnej niemieckiej bazie
Źródło: Polskie Radio/jp
REKLAMA