Pałac Saski. Projekt jego odbudowy budzi sprzeczne opinie
- Uporządkowanie urbanistyczne Placu Piłsudskiego wydaje się zasadne, ale my próbujemy odbudować Pałac Saski bez zachowanych jego historycznych detali, które zachowały się po zniszczonym Zamku Królewskim. Dodatkową barierą będzie brak wykwalifikowanych rzemieślników - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bolesław Stelmach, architekt, twórca m.in. Centrum Chopinowskiego w Warszawie.
2024-12-25, 23:00
Ekspert pytany o konserwatywny sposób odbudowy paryskiej katedry Notre Dame, pomimo wcześniejszych szumnych zapowiedzi o jej zmodernizowanym wyglądzie, powiedział, że obie szkoły jej rekonstrukcji po pożarze miały swoich zwolenników i protagonistów. Chodzi jednak zawsze oto, aby te nowe elementy, które zostaną wykorzystane przy odbudowie zabytków, wzbogacały naszą tożsamość, tylko wybitnymi dziełami architektury.
Posłuchaj
- Problem z Notre Dame polega na tym, że jest to dzieło wybitne i skończone. Dlatego każda próba "domalowania" do tego dzieła współczesnych dodatków, co było widać po wstępnych projektach odbudowy została zarzucona. Francja przez wieki poszukiwała, aby jej architektura była zawsze najwyższych lotów. Gdy się popatrzyło na te projekty odbudowy katedry, które były sygnowane przez prestiżowe biura architektoniczne, to jednak żadna z nich nie była na tyle przekonująca, żeby można je było porównać do tego oryginalnego, średniowiecznego projektu Notre Dame - powiedział prof. Bolesław Stelmach.
Czy warto odbudować Pałac Saski w Warszawie?
- Projekt odbudowy pałacu, budzi ożywione dyskusje i szereg wątpliwości. Szereg decyzji o jego odbudowie było natury politycznej i one były fundamentem takiej formy odbudowy, co było zapisane w ustawie. Gdy mówimy o odbudowie także pałacu Bruechla, to mamy wszystkie dokumenty, aby go odbudować po jego przebudowie dokonanym przez Bogdana Pniewskiego. To wtedy był wybitny obiekt, dlatego próba "upchnięcia tam kolanem" Senatu, wydaje się nieporozumieniem - wyjaśnił gość audycji.
REKLAMA
W jego opinii odbudowa kolumnady Idzikowskiego Pałacu Saskiego, jest wciąż żywa w pamięci warszawiaków, ale ponieważ stanął w niej najświętszy pomnik, czyli Grób Nieznanego Żołnierza, dlatego wywołało to wotum separatum ze strony części ekspertów ze Stowarzyszenia Architektów Polskich.
* * *
Audycja: Przestrzeń, design, architektura
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Goście: prof. Bolesław Stelmach, architekt, twórca m.in. Centrum Chopinowskiego w Warszawie
Data emisji: 25.12.2024
Godzina: 22.06
REKLAMA
Źródło: Polskie Radio 24 / SW
REKLAMA