Czy obalenie Asada w Syrii zwiększy zagrożenia dla chrześcijan?
- Chrześcijanie są tą grupą religijną, która najboleśniej odczuwa wszelkie zmiany polityczne na Bliskim Wschodzie, a jednocześnie Polacy poprzez fundacje kościelne i te świeckie, aktywnie pomagają ludziom w tym regionie, niezależnie od ich wyznania - mówili w Polskim Radiu 24: ks. prof. Witold Żelazny z sekcji polskiej Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Jan Wysocki z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
2024-12-25, 21:30
W opinii ks. prof. Witolda Żelaznego "chrześcijanie na terenie Bliskiego Wschodu są tam obecni od samego początku. Przeżywali różne okresy, takie gdy cieszyli się dużą swobodą, ale był i czas kiedy byli prześladowani. Zmieniająca się sytuacja geopolityczna w tym regionie jest dla nich wyjątkowo trudna, bo są poddawani różnym naciskom. Ale najgorszy jest dla nich brak stabilizacji, zwłaszcza tej materialnej w szeroko rozumianej Ziemi Świętej.".
Posłuchaj
- Zostały obecnie zagrożone ich podstawy bytu materialnego, bo w tym regionie chrześcijanie utrzymywali się głównie z ruchu pielgrzymkowego, bo wynajmowali hotele i kwatery, sprzedawali pamiątki. Dla wiernych szczególnie ważne jest wykształcenie, stąd ich atutem w tym regionie są od lat ukończone dobre szkoły, znajomość języków. Ale dziś wiele chrześcijańskich dzieci nie chodzi do szkoły. Co może grozić wykluczeniem społecznym cały grup, sam widziałem to w Libanie, na przykładzie obozów uchodźców palestyńskich - powiedział ks. prof. Witold Żelazny.
REKLAMA
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Goście: ks. prof. Witold Żelazny z sekcji polskiej Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Jan Wysocki z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej
Data emisji: 25.12.2024
Godzina emisji: 20.33
Źródło: Polskie Radio 24 / SW
REKLAMA
Polecane
REKLAMA