Koniec reżimu Asada. "Turcja jest największym zwycięzcą tej sytuacji"
- Reżimu Baszara al-Asada coraz bardziej gnił. Symptomatyczne było to, że największym dochodem państwa był handel narkotykami. Zasoby, które miał Asad, coraz bardziej się kurczyły - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Wysocki (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej).
2024-12-16, 21:46
Rebelianci pod przywództwem Abu Muhamada al-Dżaulaniego, szefa islamistycznego ugrupowania Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), zdobyli 8 grudnia władzę w Damaszku i mianowali Mohameda al-Baszira premierem rządu tymczasowego, który ma sprawować urząd do 1 marca 2025 r. Przywódca syryjskich rebeliantów wezwał mieszkańców kraju do wyjścia na ulice i świętowania "zwycięstwa rewolucji".
Jan Wysocki ocenił, że droga do zdobycia władzy w Syrii prowadzi przez uznanie jej władz przez społeczność międzynarodową. - Ostateczny upadek Asada jest efektem tego, że skończyły mu się środki do utrzymywani władzy, nie miał czym płacić swoim poplecznikom. Jeżeli al-Dżaulani chce utrzymać władzę, to w jakiś sposób musi przede wszystkim zdobyć uznanie Turcji - zauważył i dodał, że to właśnie Turcja jest największym zwycięzcą tej sytuacji. - Właściwie Turcja nie musi nic robić, sytuacja obraca się na jej korzyść - komentował.
Posłuchaj
Unia Europejska nawiąże kontakt z nowymi władzami Syrii. Chodzi o rebeliantów, którzy doprowadzili do upadku krwawego reżimu Baszara al-Asada. Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas poinformowała, że do Damaszku poleci na rozmowy przedstawiciel Wspólnoty. Do tej pory Unia nie rozmawiała z rebeliantami, bo grupa islamistyczna HTS, która doprowadziła do upadku syryjskiego reżimu, jest objęta europejskimi sankcjami za działalność terrorystyczną.
REKLAMA
***
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Michał Strzałkowski
Gość: Jan Wysocki (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej)
Data emisji: 16.12.2024
Godzina emisji: 20.33
PR24/ka
REKLAMA