Upadek dyktatury w Syrii. "Ludzie byli zmęczeni rządami Asadów"
- Syria była naszpikowana funkcjonariuszami bezpieki. W 2011 r. po raz pierwszy doszło do przełamania bariery strachu, gdy ludzie odważyli przeciwstawić się reżimowi - mówił w Polskim Radiu 24 Nadel Elmasri.
2024-12-14, 17:30
Tysiące Syryjczyków w Europie świętowało upadek reżimu Baszara al-Asada, a w wielu ambasadach tego kraju wywieszono używane przez rebeliantów flagi - podają największe agencje informacyjne.
Nadel Elmasri podkreślał, że Syryjczycy byli zmęczeni wieloletnimi rządami dyktatorów z rodziny Asadów. - Kraj był rządzony metodami mafii, gdzie grupa trzymająca władzę stosowała metody dyktatorskie i terror. Wszyscy musieli temu przyklaskiwać, by zapewnić temu bezpieczeństwo swoich dzieci i dochód. Strach był olbrzymi, ludzie często nie chcieli brać w tym udziału, reżim stosował manipulacje, przeprowadzał fikcyjne wybory czy badania opinii publicznej - mówił gość audycji.
Posłuchaj
Reżim Baszara al-Asada został obalony przez rebeliantów w czasie jedenastu dni. W trakcje rebelii zginęło prawie tysiąc osób. Al-Asad wraz z rodziną znajduje się w Moskwie - informują tamtejsze agencje informacyjne.
Czytaj także:
REKLAMA
Syryjscy bojownicy ogłosili w niedzielę 8 grudnia 2024 r. zdobycie stolicy kraju Damaszku i koniec ponad 50-letnich rządów rodziny Asadów. To najnowszy etap trwającej od 2011 r. wojny domowej, w której Asad był popierany m.in. przez Rosję, Iran i libański Hezbollah, kontrolowany przez władze w Teheranie.
Wyzwolenia Damaszku i obalenia dyktatora dokonali jednak rebelianci dowodzeni przez grupę Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), były oddział Al-Kaidy. Na ich czele stoi eks-bojownik Al-Kaidy, Abu Muhamad al-Dżaulani.
***
Audycja: Świat 24
Prowadzący: Ernest Zozuń
Gość: Nadel Elmasri
Data emisji: 14.12.2024
Godzina emisji: 13.45
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA