Przewrót w Syrii, obalenie Asada. Dowódca zdradził kulisy akcji

- Syryjscy rebelianci, którzy obalili w błyskawicznej ofensywie prezydenta Syrii Baszara al-Asada, przygotowywali się do tej operacji od roku - powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Guardian" Abu Hasan al-Hamwi, dowódca wojskowy największej rebelianckiej grupy Hajat Tahrir asz-Szam.

2024-12-13, 21:52

Przewrót w Syrii, obalenie Asada. Dowódca zdradził kulisy akcji
Obalenie reżimu Asada planowane było od co najmniej roku - twierdzi dowódca największej spośród grup rebelianckich. Foto: ANDREJ CUKIC Dostawca: PAP/EPA

Zdaniem Hamwiego operacja pod hasłem "odeprzeć agresję" planowana była od lat, jednak dopiero pod koniec listopada, po roku intensywnych przygotowań, podjęto decyzję, że nadszedł ten czas.

Wyłonienie pionu operacyjnego

"Aby tego dokonać, najpierw należało zjednoczyć różne grupy rebeliantów działające w kraju. Podstawowym problemem był brak jednolitego przywództwa" – powiedział 40-letni Hamwi.

Tłumaczył, że utworzono centrum operacyjne, w którym spotykali się dowódcy około 25 grup rebelianckich z południa. Mieli oni tam koordynować między sobą działania swoich bojowników i współpracować z HTS na północy.

Połączenie różnych grup

Po utworzeniu koalicji, której przewodziła grupa HTS, przystąpiono do szkolenia bojowników i opracowania doktryny wojskowej. "Dokładnie przebadaliśmy wroga, przeanalizowaliśmy jego taktykę, dniem i nocą, i wykorzystaliśmy tę wiedzę do rozwinięcia własnych sił" – mówił.

REKLAMA

Hamwi stwierdził, że chaotyczny zbiór różnych grup rebelianckich stopniowo przekształcił się w zdyscyplinowaną siłę bojową. HTS rozpoczął również produkcję własnej broni, pojazdów i amunicji.

Drony - kluczem do sukcesu

Rozmówca "Guardiana" przyznał, że zasoby militarne rebeliantów były ograniczone, w przeciwieństwie do zasobów Asada, który miał poparcie Rosji i Iranu. W związku z tym utworzono jednostkę wojskową, specjalizującą się w operowaniu dronami, w skład której weszli inżynierowie, mechanicy i naukowcy.

"Skoncentrowaliśmy ich wiedzę i wyznaczyliśmy jasne cele: potrzebowaliśmy dronów rozpoznawczych, dronów szturmowych i dronów wybuchowych, kładąc nacisk na zasięg i wytrzymałość" – podkreślił Hamwi i dodał, że produkcja bezzałogowców rozpoczęła się w 2019 r. To właśnie drony, zdaniem Hamwiego, przesądziły o powodzeniu akcji przeciwko Asadowi.

Po 11-dniowej ofensywie koalicja rebeliantów pod przywództwem HTS obaliła w niedzielę rząd Asada, który uciekł do Rosji wraz z rodziną. Premierem rządu przejściowego mianowany został Mohammad al-Baszir.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/łp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej