Krajobraz po obaleniu Asada. Syria z nowym premierem, ludzie świętują

Muhammad al-Baszir będzie tymczasowym premierem przejściowego rządu Syrii. Na ulice Damaszku powoi wraca życie. Otwarte są sklepy i stoiska. Niektórzy robią sobie zdjęcia przy czołgu rebeliantów. Inni depczą fotografie Asada i zrywają plakaty z jego wizerunkiem. Po obaleniu reżimu do kraju wracają uchodźcy, którzy w obawie przed represjami uciekli do Turcji, Jordanii i Libanu.

2024-12-10, 14:44

Krajobraz po obaleniu Asada. Syria z nowym premierem, ludzie świętują
Syryjczycy świętują upadek reżimu Asada. Foto: PAP/EPA/BILAL AL HAMMOUD

Muhammad al-Baszir o tym, że będzie tymczasowym premierem Syrii poinformował w przemówieniu telewizyjnym. Ma za zadanie przygotować kraj do przemian. Chce stworzyć rząd, który będzie reprezentować wszystkie grupy społeczne w tym kraju. Jego kadencja potrwa do 1 marca.

Al-Baszir kierował rebelianckim tak zwanym Rządem Zbawienia przed rozpoczęciem ich ofensywy na Damaszek i obaleniem reżimu Baszara al-Asada.

Do Syrii wracają uchodźcy

Rebelianci przejęli stolicę Syrii w ostatnią niedzielę, co było ukoronowaniem ich błyskawicznej, dwunastodniowej ofensywy. Doprowadziło to do ucieczki z kraju wieloletniego przywódcy Baszara al-Asada, który poprosił o azyl polityczny w Rosji i tam zbiegł.

Do Syrii wracają uchodźcy, którzy w obawie przed represjami uciekli do Turcji, Jordanii i Libanu. Na wolność wyszli cywile i rebelianci z więzienia Sajdnaja, nazywanego przez organizacje humanitarne "rzeźnią".

REKLAMA

Posłuchaj

Syryjczyk Fuad Jomma z Uniwersytetu Szczecińskiego mówił w Polskim Radiu 24, że nie spodziewa się przełomu w swoim kraju. Przypomniał, że do władzy doszli radykalni islamiści (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Syryjczycy, którzy uciekli przed reżimem do Turcji, chcą teraz wrócić do domów. - Mam dobre przeczucia. Przyjechałem tu w 2014 roku. I wracam do Syrii po raz pierwszy od tego czasu. Przyjechałem tu jako dziecko - mówi mężczyzna czekający na syryjsko-tureckim przejściu granicznym w Kilis.

Na ulice Damaszku wróciło życie

Po kilku dniach zamknięcia na ulice Damaszku wyszli ludzie i wyjechały samochody. Otwarte są sklepy i niektóre stoiska uliczne z owocami i warzywami. Niektórzy robią sobie zdjęcia przy czołgu rebeliantów. Inni depczą fotografie Asada i zrywają plakaty z jego wizerunkiem.

On jest rzeźnikiem wszystkich Arabów - powiedział jeden z mieszkańców Damaszku.

REKLAMA

Lider organizacji Hayat Tahrir al-Sham (HTS) ogłosił ujawnienie nazwisk urzędników Asada odpowiedzialnych za tortury. A za informacje o nich będą przyznane nagrody.

Czytaj także:

Polskie Radio, paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej