Symboliczne przejęcie sterów. Logo Polski na budynku Rady UE

Logo polskiej prezydencji zawisło na budynku Rady Unii Europejskiej w Brukseli. To symboliczne przejmowanie przez Polskę sterów we Wspólnocie. Warszawa kierować będzie pracami Wspólnoty przez najbliższych siedem miesięcy.

2025-01-03, 13:41

Symboliczne przejęcie sterów. Logo Polski na budynku Rady UE
Polska przejęła prezydencję w UE 1 stycznia. Na budynku RE odsłonięto oficjalne logo polskiego przewodnictwa. Foto: PAP/Wiktor Dąbkowski

Polska prezydencja w UE. Kiedy pierwsze posiedzenia i wystąpienia?

W ramach polskiej prezydencji, w najbliższy czwartek odbędzie się pierwsze spotkanie ambasadorów krajów członkowskich w nowym roku, któremu przewodniczyć będzie Agnieszka Bartol, stojąca na czele polskiej ambasady przy Unii.

Uroczysta inauguracja polskiej prezydencji w Brukseli odbędzie się 14 stycznia - wystąpi Wasilewski Trio. Tydzień później w budynku Unijnej Rady staną instalacje polskich artystek.

Na pierwsze posiedzenie ministrów trzeba będzie poczekać do 21 stycznia. Wtedy w Brukseli spotykają się szefowie resortów finansów Wspólnoty. To będzie pierwsza rada, którą pokieruje Polak - minister Andrzej Domański. Tego samego dnia, w Strasburgu, na sesji Parlamentu Europejskiego wystąpi premier Donald Tusk, który przedstawi priorytety polskiego przewodnictwa.

Polska kieruje pracami UE. Unijna kasa jednym z głównych wyzwań

Polska prezydencja w Unii Europejskiej zbiega się z terminem negocjowania ram finansowych UE na lata 2028-2034. Projekt założeń budżetowych Wspólnoty Komisja Europejska ma przedstawić w drugiej połowie roku. Polska chce, by w nowym unijnym budżecie zachowano cel równego rozwoju w Unii Europejskiej. Na tak wstępnym etapie trudno jednak odnosić się do kwestii podziału kwot i tego, czy Polska będzie nadal więcej otrzymywać z budżetu niż do niego wpłacać - mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA

Posłuchaj

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o wyzwaniach negocjacji unijnych ram finansowych (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

- Wielkość środków ma dla nas znaczenie, ale równie ważne ma to, jak te środki będą inwestowane, w co, i na jakich zasadach. Dlatego odpowiadanie na samym początku na tego typu pytania spychałoby nas do myślenia, że jesteśmy wyłącznie beneficjentami, konsumentami. A Polska dzisiaj jest w takiej pozycji, żeby być współtwórcami i współarchitektami całego modelu - mówiła Pełczyńska-Nałęcz.

Transformacja energetyczna wyzwaniem dla UE. Polska ma pomysł na ETS2

Priorytetem polskich władz jest przeznaczenie większych unijnych środków na bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo granic z Rosją i Białorusią. Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zwracała również uwagę na konieczność wsparcia europejskiej konkurencyjności. Polskie władze stawiają również na dyskusje o kształcie transformacji energetycznej.

Czytaj także: 

W ocenie minister funduszy, takie polityki, jak ETS2, powinny zostać odsunięte w czasie. Od 2027 roku w Unii Europejskiej ma obowiązywać nowy, rozszerzony system handlu emisjami, obejmujący między innymi transport i budownictwo. Polska chce jego opóźnienia, obawiając się, że zmiany w uderzą szczególnie w osoby gorzej sytuowane.

Posłuchaj

W ocenie Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz o konieczności rozważenia deregulacji przez UE (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Polska prezydencja w UE potrwa pół roku.

REKLAMA

Źródła: Polskie Radio/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej