Rosjanie operują na Bałtyku. "Niepokoi powtarzalność incydentów"
- Sytuacja jest niewątpliwie poważna, uszkodzenia infrastruktury na dnie Morza Bałtyckiego układają się w niebezpieczny związek przyczynowo skutkowy (…), to nie są okoliczności wyjątkowo dramatyczne, ale powtarzalność tych incydentów skłania do tego, by przyglądać się sytuacji ze szczególną uwagą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
2025-01-04, 14:35
W listopadzie 2024 r. niespodziewanym awariom uległy dwa kable komunikacyjne, łączące Helsinki z niemieckim Rostockiem oraz Szwecję z Litwą.
W sprawie przecięcia kabla łączącego Finlandię z Niemcami na terenie szwedzkich wód terytorialnych toczy się śledztwo ws. możliwego sabotażu. Sprawa dotyczy m.in. operującego w tym regionie, gdy doszło do awarii, chińskiego statku Yi Peng 3.
Prof. Krzysztof Kubiak wyjaśniał, że po dnie Bałtyku biegną zarówno kable komunikacyjne, jak i energetyczne, te zaś są krytyczne dla utrzymania stabilności energetycznej wielu krajów Europy. Równie ważne są gazociągi i rurociągi, co pokazała sprawa uszkodzenia gazociągów Nord Stream.
Posłuchaj
Kolejne incydenty na Bałtyku miały miejsce w święta; 25 grudnia zerwany został EstLink2, czyli przebiegający pod Zatoką Fińską kabel energetyczny. Fińskie władze podejrzewają, że uszkodzenie podmorskiego kabla może być związane z tankowcem Eagle S, który prawdopodobnie należy do rosyjskiej "floty cieni".
REKLAMA
Sprawa jest formalnie badana jako poważny akt wandalizmu i zniszczenia mienia. Równocześnie doszło do uszkodzenia czterech podmorskich kabli do transmisji danych. Trzech między Finlandią a Estonią oraz jednego prowadzącego do Niemiec. Nie ustalono jeszcze, czy zdarzenia te są ze sobą powiązane.
***
Audycja: Świat 24
Prowadzący: Michał Strzałkowski
Gość: prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Data emisji: 04.01.2025
Godzina emisji: 13.06
REKLAMA
Polskie Radio 24 / ka
REKLAMA