Komentarze z rządu po liście Dudy ws. Netanjahu. "Nie ma tematu"

- MSZ nie miało dotąd informacji, by premier Izraela Benjamin Netanjahu wybierał się na obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz - przekazał w czwartek rzecznik MSZ Paweł Wroński, odnosząc się do listu Andrzeja Dudy. Jak dodał, resort nie odpowie na list prezydenta, ponieważ adresatem jest premier. Z kolei wiceszef rządu Krzysztof Gawkowski stwierdził, że "nie ma tematu" wizyty Netanjahu w Polsce.

2025-01-09, 16:07

Komentarze z rządu po liście Dudy ws. Netanjahu. "Nie ma tematu"
MSZ odpowiada prezydentowi ws. Netanjahu . Foto: Gil Cohen-Magen/Associated Press/East News

MSZ: nie mamy informacji, by Netanjahu wybierał się do Polski

Szefowa KPRP Małgorzata Paprocka potwierdziła w czwartek, że prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o zapewnienie możliwości udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz premiera Izraela, gdyby ten wyraził taką wolę. 

Z rządu dochodzą jednak głosy, że Netanjahu wcale nie wybiera się do Polski. - Nie ma tematu przyjazdu premiera Netanjahu do Polski - odpowiedział na pytania dziennikarzy w Sejmie wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Również MSZ twierdzi, że nie otrzymało do tej pory informacji, aby premier Izraela miał udać się na uroczystości w Auschwitz. - Po drugie, Polska jest krajem bezpiecznym, a każdemu przywódcy przebywającemu do Polski przysługuje ochrona przyznawana przez MSWiA - powiedział PAP Wroński, pytany o tę sprawę.  

Dopytywany, czy planowana jest odpowiedź dla prezydenta - czy to ze strony MSZ czy też premiera Donalda Tuska - Wroński zaznaczył, że resort "nie za bardzo może wypowiedzieć się na temat rzeczy, której nie ma, a o której pisze pan prezydent", ani na temat ewentualnej odpowiedzi, bo nie jest adresatem pisma. - Ono skierowane jest do rządu, do premiera - zauważył. 

REKLAMA

- Natomiast to, że ktoś na świecie zaczął wymyślać cytaty przypisywane (wiceszefowi MSZ – przyp. red.) Władysławowi Teofilowi Bartoszewskiemu, że Polska zamierza aresztować premiera Netanjahu, jeśli przybędzie na obchody, nie jest prawdą. To fake news, o czym już wielokrotnie mówiliśmy - dodał rzecznik MSZ.

Czytaj także:

Bartoszewski o areszcie dla Netanjahu: nigdy tego nie powiedziałem

O tym, że Polska aresztuje premiera Izraela, jeśli ten przyjedzie do Polski, pisały zagraniczne media, powołując się na wypowiedź wiceszefa MSZ. Bartoszewskiego skrytykował na łamach "Washington Times" publicysta i założyciela ośrodka Foundation for the Defense of Democracies (FDD) Clifford May. W odpowiedzi Bartoszewski napisał list otwarty do redaktora naczelnego dziennika, zaprzeczając, by kiedykolwiek wypowiedział takie słowa.  

REKLAMA

"Pan May stwierdził, że w zeszłym tygodniu powiedziałem, że jeśli premier Izraela Benjamin Netanjahu pojawi się w Auschwitz-Birkenau podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, zostanie aresztowany. Oczekiwałbym, że »Washington Times« poda źródło tego cytatu. Pan May tego nie zrobił. Prawda jest taka, że nigdy tego nie powiedziałem" - czytamy w liście. 

Bartoszewski następnie przytoczył swoją wypowiedź, na podstawie której media przypisały mu słowa o aresztowaniu Netanjahu. Mówił, że Polska jest zobowiązana do respektowania postanowień Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), w kontekście wydania przez Trybunał nakazu aresztowania izraelskiego premiera i oskarżenia go o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Wiceminister podtrzymał te słowa.

List Dudy do Tuska

W czwartek izraelski dziennik "Times of Israel" poinformował, że prezydent Duda zwrócił się do polskiego rządu o zapewnienie ochrony przed aresztowaniem premierowi Izraela, jeśli weźmie on udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia. 
 
"Times of Israel", powołując się na informacje agencji Bloomberg, przekazał, że Duda przesłał premierowi list, w którym stwierdził, że władze powinny zagwarantować "niezakłócony pobyt" Netanjahu w Polsce. Jako argument przywołał "absolutnie wyjątkowe okoliczności" tego wydarzenia.

REKLAMA

Muzeum Auschwitz poinformowało w środę, że dziesięć delegacji państwowych, w tym polska, potwierdziło już udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Na czele delegacji staną koronowane głowy i prezydenci. Najważniejszymi gośćmi na ceremonii rocznicowej będą byli więźniowie niemieckich obozów. Organizatorzy spodziewają się, że z różnych zakątków świata przyjedzie ich kilkudziesięciu. Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Źródło: PolskieRadio24.pl/PAP/ak

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej