Szwecja wyśle okręty, by chroniły infrastrukturę na Bałtyku. "Długoterminowe zagrożenie"

Premier Szwecji Ulf Kristersson przekazał w niedzielę, że jego kraj wyśle trzy okręty i samolot rozpoznawczy do ochrony podmorskich kabli na Bałtyku w ramach operacji NATO. Dodał, że obecnie "nie można powiedzieć", iż w regionie panuje pokój, a zagrożenie ze strony Rosji wydaje się mieć charakter długoterminowy.

2025-01-12, 19:01

Szwecja wyśle okręty, by chroniły infrastrukturę na Bałtyku. "Długoterminowe zagrożenie"
Premier Szwecji Pal Kristersson zapowiedział, że jego kraj przyłączy się do misji NATO na Bałtyku. Foto: CHRISTINE OLSSON/EPA/PAP/Shutterstock

Szwecja się zbroi. Dodatkowe okręty na Bałtyku

Pal Jonson, szef szwedzkiego MON, doprecyzował, że Szwecja dodatkowo może wysłać na potrzeby misji Sojuszu - w zależności od wkładu innych krajów - korwety lub okręty do usuwania min, a do tego samolot wczesnego ostrzegania ASC 890.

W niedzielę Kristersson otworzył trzydniową doroczną konferencję na temat bezpieczeństwa w kurorcie narciarskim Saelen w Górach Skandynawskich. W przemówieniu zauważył, że choć "Szwecja nie jest w stanie wojny, to nie można powiedzieć, aby panował pokój". - Wszystko wskazuje na to, że zagrożenie ze strony Rosji ma charakter długoterminowy, nasza obrona również musi taka być - zaznaczył.

Premier Szwecji przypomniał, że parlament przyjął w grudniu 2024 roku ustawę o wzroście nakładów na obronność do 2030 roku. Kraj w tym roku przeznaczy na obronność 2,4 proc. PKB, a za trzy lata ma to być 2,6 proc. PKB.

- Nie wykluczam, że sytuacja będzie wymagała podjęcia dalszych kroków w celu rozbudowy naszej obrony - zapowiedział, podając przykład m.in. Polski, która przeznacza na ten cel ponad 4 proc. PKB.

REKLAMA

Czytaj także:

Rosja wykorzystuje gangi i uchodźców w wojnie hybrydowej

Kristersson przypomniał, że Szwecja i państwa regionu bałtyckiego są narażone na ataki hybrydowe, bez użycia rakiet i żołnierzy, ale z wykorzystaniem komputerów, dezinformacji i aktów sabotażu.

Szef szwedzkiego rządu podał przykłady użycia przez Iran gangów w Szwecji do ataków na izraelską placówkę w Sztokholmie, a także wykorzystywania przez Rosję i Białoruś migrantów do destabilizacji Finlandii i Polski. Kristersson przypomniał o ostatnich przypadkach uszkodzenia kabli na Bałtyku, o co podejrzany jest chiński statek oraz tankowiec należący do tzw. rosyjskiej floty cieni.

Kristersson: Mapa Europy zostanie wytyczona na nowo

Następnie szwedzki premier mówił o Rosji próbującej wpłynąć na wybory w Mołdawii, Gruzji, a także Rumunii. - Jeśli tego rodzaju działania powiodą się, mapa Europy zostanie wytyczona na nowo - przestrzegł Kristersson.

REKLAMA

W Saelen na początku 2024 roku od szwedzkich polityków oraz wojskowych padły szeroko komentowane słowa o konieczności przygotowania się na nadejście wojny. W tegorocznej edycji, której gościem honorowym jest król Szwecji Karol XVI Gustaw, biorą udział również wysocy rangą przedstawiciele NATO.

Źródło: PAP/WR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej