Donald Trump - kim jest? Sylwetka 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych
20 stycznia w Waszyngtonie odbędzie się zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Kim jest ten miliarder celebryta, który zrobił swoisty come back do Białego Domu? Przedstawiamy sylwetkę 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.
2025-01-17, 08:10
Donald Trump: wiek, pochodzenie, wykształcenie, dzieci
Donald Trump urodził się 14 czerwca 1946 roku w Nowym Jorku. Pochodził z bogatej rodziny, był jednym z synów Freda Trumpa, dewelopera, który słynął z bezwzględności. "Zasadą, jakiej Fred Trump nauczył Donalda Trumpa było to, że trzeba być zwycięzcą. Zwycięzca to człowiek, która gra twardo i chce wygrać. Jeśli oznacza to wyznaczanie reguł, to wyznaczy reguły i będzie chciał, by inni grali zgodnie z nimi" - pisał biograf Trumpa Michael D’Antonio.
Ojciec zapisał Trumpa do szkoły wojskowej, która nauczyła go dyscypliny. Potem studiował ekonomię na nowojorskim Fordham i Uniwersytecie Pensylwanii. Po studiach zaczął pracować dla ojca. Rozszerzył biznes nieruchomości na prestiżowy Manhattan. Zasłynął wtedy m.in. budową słynnego wieżowca Trump Tower. Lata 80. i 90. to tańczenie nad przepaścią. Trump, poprzez nietrafione inwestycje w alternatywną ligę futbolu amerykańskiego, linie lotnicze i kasyna w Atlantic City w New Jersey, doprowadził swój biznes na skraj bankructwa. Fortunę odmienił dzięki reality-show "The Apprentice", w którym oceniał uczestników konkursu starających się o pracę w jego firmie z słynnym tekstem "You're fired!".
W 2015 roku ożenił się po raz trzeci. Jego wybranką została pochodząca ze Słowenii Melania Knavs (obecnie Trump). Przed Melanią miał dwie żony: Ivanę Trump oraz Marlę Maples. Z pierwszą, Ivaną, ma trójkę dzieci: Donalda Trumpa Jr., Ivankę Trump i Erica Trumpa. Z Marlą - córkę, Tiffany Trump, a z Melanią - syna, Barrona Trumpa.
W 2024 roku magazyn "Forbes" oszacował majątek byłego prezydenta USA na ponad 2,5 mld dolarów. Jego najbardziej dochodowym źródłem są pola golfowe. W 2015 roku zagwarantowały mu 382 mln dolarów zysku. Miliarder również garściami czerpie z licencji do swojego wizerunku.
REKLAMA
Wybory prezydenckie w USA. Trump wygrywa po raz pierwszy
W czerwcu 2015 roku Donald Trump ogłosił, że kandyduje w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jego populistyczny program, antyimigracyjna i antyestablishmentowa retoryka oraz showmańska charyzma trafiły na podatny grunt na prawicy. Najpierw wygrał prawybory w partii, a potem, w 2016 roku, odniósł zwycięstwo nad Hillary Clinton. Donald Trump został prezydentem USA po raz pierwszy.
Prezydentura Trumpa. Pełna sporów i wysokiej temperatury
Jak przebiegała prezydentura Trumpa? Była pełna konfliktów. Co prawda udało się zrealizować takie obietnice jak cięcia podatków, deregulacja, czy ograniczenie nielegalnej imigracji, ale była to zaledwie kropla w morzu tego, co zapowiadał w kampanii. Trump wycofał również Stany Zjednoczone z porozumienia klimatycznego i porozumienia nuklearnego z Iranem. Prowadził wojny handlowe z Chinami. Ograniczył liczbę żołnierzy USA na Bliskim Wschodzie. Żądał od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność.
W swej długoletniej karierze Trump wielokrotnie był w centrum sporów prawnych i nieraz był przedmiotem prokuratorskich śledztw. Dopiero po zakończeniu prezydentury został po raz pierwszy oskarżony o przestępstwa: najpierw o próbę ukrycia zapłaty za milczenie aktorki porno Stormy Daniels, z którą miał romans, potem o nielegalne próby obalenia wyników wyborów i nielegalne przetrzymywanie tajnych dokumentów w swojej posiadłości.
Szturm na Kapitol. Trump podsyca tłum
Donald Trump nie mógł się pogodzić z porażką w 2021 roku, kiedy prezydentem został Joe Biden. Polityk podsycał swoich zwolenników, czym doprowadził do szturmu na Kapitol 6 stycznia. Tysiące ludzi, którzy nie zgadzali się z wynikami wyborów, wtargnęło do budynku. Zamieszki zamieniły się w regularną bitwę, zginęło pięć osób, wielu policjantów zostało rannych.
REKLAMA
Donald Trump był 45., a teraz zostanie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z wynikami w poszczególnych stanach Trump otrzymał 312 głosów elektorskich, zaś jego rywalka Kamala Harris - 226. Do zwycięstwa potrzebne jest 270 głosów Kolegium Elektorów.
Sprawa Grenlandii, wojna w Ukrainie, Kanada. Trump znowu miesza
Trump, jeszcze przed zaprzysiężeniem, zasłynął już z kilku kontrowersji. Prezydent elekt USA nie wykluczył, że użyje sił wojskowych, by przejąć kontrolę nad Grenlandią. Stwierdził, że Grenlandia jest "absolutnie niezbędna" dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Do kraju udał się jego syn Donald Trump Jr. Stwierdził, że rozmawiał z mieszkańcami Grenlandii. Mieli mu powiedzieć, że popierają pomysł przejęcia przez USA kontroli nad tym terytorium. Grenlandia budzi międzynarodowe zainteresowanie z racji strategicznego położenia w Arktyce. Jej obszar może być wykorzystywany do śledzenia rakiet wystrzeliwanych w kierunku USA, np. przez Rosję.
Donald Trump Jr. na Grenlandii (źródło: EMIL STACH/AFP/East News)
Drugą sprawą jest obietnica Trumpa dotycząca zakończenia wojny w Ukrainie. W czasie kampanii wyborczej obiecywał, że zakończy ją w 24 godziny. 7 stycznia powiedział, że jest w stanie to zrobić w ciągu sześciu miesięcy. 12 stycznia Michael Waltz, doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, zapowiedział, że prezydent elekt wkrótce zadzwoni do Putina w ramach przygotowań do spotkania w celu zakończenia wojny.
Donald Trump zapowiedział również, że użyje "ekonomicznej siły", by dokonać aneksji Kanady. Stwierdził, że Kanada powinna stać się 51. stanem USA. "Gdybyśmy pozbyli się tej sztucznej granicy: USA i Kanada - to byłoby naprawdę coś" - stwierdził.
REKLAMA
Czytaj także:
- Trump nie wykluczył użycia wojska. Chodzi o Grenlandię i Panamę. "To dla wolnego świata"
- Trump: Putin chce się ze mną spotkać. Trwają przygotowania
- Rosjanie mieli podsunąć Trumpowi pomysł zajęcia Grenlandii. "Sfałszowany list"
Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP/pb
REKLAMA