A jednak można, piorunujący efekt sankcji USA. 65 tankowców utkwiło na kotwicy

Co najmniej 65 statków do przewozu ropy utknęło u wybrzeży Rosji i Chin, po tym gdy Stany Zjednoczone wprowadziły sankcje obejmujące producentów ropy z Rosji i 183 jednostki przewożące rosyjskie surowce po całym świecie. Wśród nich sporo należy do tzw. kremlowskiej floty cieni.

2025-01-14, 13:10

A jednak można, piorunujący efekt sankcji USA. 65 tankowców utkwiło na kotwicy
65 tankowców stoi na kotwicy, u wybrzeży Chin, Rosji i na Dalekim Wschodzie - podaje Reuters. Foto: Shutterstock.com

Sankcje dotykają floty cieni

Departament Skarbu USA w piątek ogłosił nowy, bardzo bolesny dla Rosji, pakiet sankcji. Te dotyczą producentów ropy naftowej w Federacji Rosyjskiej - firm Gazprom Nieft i Surgutnieftiegaz. Na czarnej liście są także 183 jednostki, które transportowały rosyjski surowiec.

Jak obliczyła agencja Reutera, na podstawie danych z serwisów śledzących ruch statków, takich jak MarineTraffic i LSEG, tankowce rzucały kotwice u wybrzeży chińskich portów (pięć jednostek), siedem zakotwiczyło u wybrzeży Singapuru, inne w pobliżu Rosji na Morzu Bałtyckim i na Dalekim Wschodzie.

Niektóre porty już zakazały tankowcom z listy USA wpływania do swoich portów. Taką decyzję podjęła na przykład Shandong Port Group. Komentatorzy szacują, że sankcje USA dotknęły na razie 10 procent światowej floty tankowców.

Wiele ze statków objętych sankcjami znajduje się w tzw. flocie cieni, starzejących się tankowców. Te dla niepoznaki zmieniają często właściciela, banderę. Kreml wykorzystuje je do omijania sankcji, przewozu ropy, finansując w ten sposób agresję na Ukrainę. Jednostki stanowią także zagrożenie ekologiczne na wielu akwenach. A także, co pokazały niedawne wydarzenia na Morzu Bałtyckim, wykorzystywane są przez Rosję i Chiny do wojny hybrydowej pod pozorem "powodowania wypadków" przecinania kabli z użyciem kotwicy.

REKLAMA

Czytaj także:

USA zdecydowały się na ten krok na koniec kadencji Bidena 

W 2022 roku kraje G7 wprowadziły limit cenowy na ropę naftową. W wyniku tego transporty ropy z Rosji zaczęły kierować się do Azji, w tym do Indii i Chin. Tankowce z floty cieni woziły nie tylko rosyjską, ale także czasem irańską ropę. Teraz, 10 stycznia, nowe sankcje USA objęły dziesiątki firm handlujących ropą, dostawców usług dla złóż ropy naftowej, firm ubezpieczeniowych i urzędników ds. energii

- Stany Zjednoczone podejmują zdecydowane działania przeciwko głównemu źródłu dochodów Rosji, z którego finansuje ona brutalną i nielegalną wojnę z Ukrainą - powiedziała wtedy sekretarz skarbu Janet L. Yellen. 

USA zdecydowały się na ostrzejsze sankcje na koniec kadencji Joe Bidena. 20 stycznia rządy w Białym Domu przejmie po inauguracji prezydent elekt Donald Trump.

REKLAMA

W poniedziałek informowano już, że sankcje Bidena najpewniej zaczynają działać. Podawaliśmy informację, że trzy tankowce z listy sankcyjnej utkwiły u wybrzeży Chin.

Czytaj także:

Źródła: Reuters/inne/agkm


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej