Śmiertelny nalot Izraela. Hamas nie dostarczył listy na czas
Co najmniej osiem osób zginęło, a ponad 25 jest rannych w wyniku ataku izraelskich dronów w Gazie - poinformowały lokalne służby medyczne. Hamas nie dostarczył na czas listy zakładniczek, które miały zostać wymienione za palestyńskich więźniów.
2025-01-19, 10:07
Hamas nie dostarczył listy na czas. Izrael dokonał nalotu
Zarówno rzecznik izraelskich sił zbrojnych Daniel Hagari, jak i premier Benjamin Netanjahu zapowiedzieli wcześniej kontynuowanie działań aż do momentu, w którym Hamas wywiąże się z warunków porozumienia.
Rozejm miał zacząć obowiązywać o godz. 7.30 czasu polskiego, jednak Hamas nie dostarczył w terminie listy z nazwiskami zakładniczek, które mają zostać uwolnione. Armia Izraela potwierdziła, że dokonała nalotów na cele Hamasu w Strefie Gazy.
Rozejm w Strefie Gazy. Hamas dostarczył listę zakładników
Już po nalotach Izrael potwierdził, że lista z nazwiskami trzech zakładniczek, które mają zostać wymienione za palestyńskich więźniów, została dostarczona przez Hamas. Uwolnione zostały trzy kobiety - Romi Gonen, Emily Damari i Doron Steinbrecher.
Ostatecznie zawieszenie broni zaczęło obowiązywać o godz. 10.15, niemal trzy godziny po planowanym terminie. Zakładniczki mają zostać uwolnione po godz. 15. Jeden z członków Hamasu, który brał udział w negocjacjach, przekazał, że opóźnienie było spowodowane przez "złożoność" sytuacji w Strefie Gazy i izraelskie bombardowania.
REKLAMA
Pierwszy etap zawieszenia broni potrwa sześć tygodni. Wtedy uwolnionych zostanie 33 z pozostałych 98 zakładników porwanych przez Hamas - kobiety, dzieci, mężczyźni powyżej 50. roku życia, chorzy i ranni. W zamian Izrael uwolni prawie dwa tysiące palestyńskich więźniów. Porozumienie przewiduje uwolnienie czterech kolejnych zakładniczek po siedmiu dniach, a następnie trzech kolejnych co siedem dni. Następnym krokiem porozumienia ma być ustalenie warunków trwałego zakończenia wojny.
Konflikt w Strefie Gazy
Wojna między Izraelem a Hamasem zaczęła się od ataku tej organizacji i koalicji islamistycznych bojówek 7 października 2023 roku. Terroryści dokonali wówczas na terenie Izraela masakry, w wyniku której zginęło 1,2 tys. osób. Wśród nich byli obywatele 30 krajów. Hamas uprowadził wówczas do Strefy Gazy 251 osób.
W reakcji na te wydarzenia Izrael rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową w Strefie Gazy. Według władz palestyńskich w jej wyniku zginęło ponad 46 tys. cywilów, a ponad 100 tys. zostało rannych. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać z domów.
- Kruchy rozejm na Bliskim Wschodzie. Netanjahu grozi wznowieniem wojny, "przy wsparciu USA"
- Kulisy rozejmu w Strefie Gazy. Duża rola człowieka Trumpa. "Przesłał stanowczą wiadomość"
- Wybuch radości w Strefie Gazy. Ludzie wyszli na ulice
Źródła: Polskie Radio/PAP/egz
REKLAMA