Wiadomo, kiedy komisja zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu Morawieckiemu
W najbliższy piątek sejmowa komisja regulaminowa zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu Mateuszowi Morawieckiemu. Informację przekazał reporterowi Polskiego Radia przewodniczący komisji Jarosław Urbaniak z Koalicji Obywatelskiej. Zwołanie posiedzenia jest możliwe, ponieważ pracownik Kancelarii Sejmu skutecznie dostarczył w poniedziałek korespondencję dotyczącą treści wniosku do posła Morawieckiego.
2025-01-20, 20:41
Co z immunitetem Mateusza Morawieckiego?
Wcześniej wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS-u Mateuszowi Morawieckiemu został przekazany do komisji regulaminowej. Do Sejmu wpłynął w czwartek i został skierowany przez marszałka Szymona Hołownię do oceny formalno-prawnej. Chodzi o sprawę wyborów kopertowych z 2020 roku. W ocenie zespołu prokuratorów, Morawiecki jako premier Polski mógł popełnić przestępstwo przekroczenia uprawnień, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Marszałek powiedział dziennikarzom, że podpisał dokumenty przekazania wniosku do komisji regulaminowej. Dodał, że jest to teraz w gestii jej członków.
Jeżeli Mateusz Morawiecki nie zrzeknie się immunitetu, sprawa trafi pod głosowanie na sali plenarnej Sejmu. Dojdzie do tego najprawdopodobniej na początku lutego. Były premier zapowiedział w Telewizji Republika, że sam zrzeknie się immunitetu. Prokuratura zarzuca byłemu premierowi między innymi przekroczenie uprawnień. Zdaniem śledczych, Mateusz Morawiecki bez podstawy prawnej polecił Poczcie Polskiej podjęcie czynności zmierzających do przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym w maju 2020 roku.
Były premier może mieć kłopoty. Chodzi o wybory korespondencyjne
Wiosną 2020 r., w trakcie trwającej pandemii COVID-19, Mateusz Morawiecki polecił Poczcie Polskiej podjęcie działań niezbędnych do przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich, które w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa miały odbyć się 10 maja 2020 r. w trybie korespondencyjnym.
Morawiecki 16 kwietnia 2020 roku wydał dwie decyzje: Poczcie Polskiej - polecającą podjęcie działań zmierzających do organizacji wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej oraz Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych - polecającą rozpoczęcie drukowania kart do głosowania i innych dokumentów niezbędnych w procesie wyborczym. Ustawa ws. głosowania korespondencyjnego weszła w życie 9 maja 2020 roku.
REKLAMA
Finalnie wybory nie odbyły się 10 maja. Tego dnia Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca, a głosowano w lokalach wyborczych.
We wrześniu 2020 r. WSA w Warszawie orzekł, że decyzja premiera Morawieckiego zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania wyborów prezydenckich w trybie głosowania korespondencyjnego rażąco naruszyła prawo. Według WSA decyzja Morawieckiego naruszyła m.in. konstytucję, Kodeks wyborczy, ustawę o Radzie Ministrów i Kodeks postępowania administracyjnego.
WSA stwierdził, że konstytucja ani inne ustawy nie przyznają Prezesowi Rady Ministrów uprawnień w zakresie zmierzającym do organizacji wyborów powszechnych. Wyrok ten stał się prawomocny pod koniec czerwca 2024 r. po tym, gdy Naczelny Sąd Administracyjny oddalił od niego skargi kasacyjne.
Czytaj także:
- Zembaczyński o immunitecie Morawieckiego: liczymy na szybki proces
- Uchylenie immunitetu Morawieckiego. Hołownia zabrał głos
- Wybory kopertowe. Joński: w PiS było przekonanie, że to niezgodne z prawem
Źródło: Polskie Radio/mr/mg
REKLAMA
REKLAMA