Europol rozbił siatkę handlarzy kokainą. Skonfiskowano ponad 7 ton narkotyków

Hiszpańskie służby rozbiły siatkę handlarzy narkotyków. Zatrzymano 22 osoby, które są podejrzane o hurtową dystrybucję kokainy na terenie Unii Europejskiej. Dochodzenie, koordynowane przez unijną agencję ds. współpracy organów ścigania (Europol), obejmowało Hiszpanię, Bułgarię, Kolumbię, Kostarykę i Panamę.

2025-01-25, 11:59

Europol rozbił siatkę handlarzy kokainą. Skonfiskowano ponad 7 ton narkotyków
Służby oprócz narkotyków skonfiskowały też m.in. 6,5 mld euro w gotówce i broń. Foto: Europol

Rozbito międzynarodową siatkę handlarzy kokainy

Akcję, która właśnie zakończyła się sukcesem, przeprowadzono w trzech etapach w ciągu ostatniego miesiąca. W tym czasie w Hiszpanii zatrzymano 22 obywateli tego kraju oraz Kolumbijczyków. Przeszukano 27 posiadłości w Madrycie, Barcelonie, Kadyksie, Maladze i Walencji. Skonfiskowano około tonę kokainy - łącznie, od początku dochodzenia w czerwcu 2022 r.: ponad 7 ton kokainy - a także 5 kg tzw. tusi, mieszkanki narkotyków chemicznych zwanej "różową kokainą".

Poza tym skonfiskowano:

  • 35 pojazdów, w tym osiem luksusowych (wartość ok. 2,5 mln euro), 
  • luksusowe zegarki i biżuterię (wartość ok. 1,5 mln euro),
  • 6,5 mln euro w gotówce;
  • 48 sztuk broni, w tym 5 sztuk broni długiej, 5 pistoletów i 38 sztuk broni kolekcjonerskiej;
  • ponadto zamrożono 53 konta bankowe.

Skonfiskowana broń kolekcjonerska. Fot. Europol Skonfiskowana broń kolekcjonerska. Fot. Europol

Narkotyki trafiały na czarny rynek w państwach UE

Śledztwo było prowadzone od czerwca 2022 roku. W skład międzynarodowej grupy przestępczej, działającej na trzech kontynentach, wchodzili obywatele Albanii, Bułgarii, Kolumbii i Hiszpanii - podaje Europol. Sprowadzali oni ogromne ilości kokainy do Europy. Kolumbijczycy organizowali przerzut narkotyków na Stary Kontynent - drogą lotniczą i morską. W drugim przypadku korumpowano pracowników europejskich portów.

Albańczycy, Bułgarzy, Kolumbijczycy i Hiszpanie odpowiadali za nadzór dalszej dystrybucji kokainy na terenie Unii Europejskiej.

REKLAMA

Zobacz też:

Grupa posiadała biuro z siedzibą w Dubaju. Jego albańscy członkowie przyjęli rolę inwestorów, organizujących fundusze. Potrzebne były one do finansowania dostaw narkotyków z Ameryki Południowej. Europol podaje, że handlarze prali pieniądze pochodzące z przestępstw.


Skonfiskowane pieniądze siatki handlarzy narkotyków. Fot. Europol Skonfiskowane pieniądze siatki handlarzy narkotyków. Fot. Europol

Skoordynowana operacja Europolu

Śledczy ustalili, że grupa była w stanie tygodniowo pozyskać nawet tonę kokainy. Wcześniej, w październiku, służby w Panamie przejęły 4,1 tony kokainy zaadresowanej przez handlarzy do Hiszpanii. Szacuje się, że - jak zostało wspomniane na początku - łącznie skonfiskowano ponad 7 ton kokainy, dystrybuowanej przez siatkę przestępczą.

Zobacz też:

W operacji koordynowanej przez Europol, udział wzięły następujące służby:

  • Bułgaria - Generalna Dyrekcja ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej;
  • Kolumbia - policja;
  • Panama - policja;
  • Hiszpania - Gwardia Cywilna.

Broń należąca do międzynarodowej siatki handlarzy narkotyków. Fot. Europol Broń należąca do międzynarodowej siatki handlarzy narkotyków. Fot. Europol

Europol powołał specjalną komórkę

Znaczący wzrost dystrybucji kokainy na terenie Unii Europejskiej, spowodował, że w Europolu powstała specjalna grupa operacyjna. Funkcjonariusze namierzają i rozpracowują łańcuchy dostaw narkotyków. Podczas wspomnianej akcji, agencja - jak czytamy w komunikacie - zapewniała śledczym z poszczególnych krajów dostęp do "danych wywiadowczych, analiz oraz specjalistycznej wiedzy z zakresu kryminalistyki cyfrowej".

REKLAMA


Służby przeszukujące jeden z domów przestępców. Fot. Europol Służby przeszukujące jeden z domów przestępców. Fot. Europol

"Informacje te dały organom ścigania pełny obraz tajnej siatki działającej w różnych krajach i kontynentach" - zaznaczono. Eksperci Europolu zostali też oddelegowani do Hiszpanii, gdzie podczas prowadzonej akcji "zapewniali funkcjonariuszom wsparcie analityczne i techniczne".

Czytaj także:

Źródło: PolskieRadio24.pl/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej