Europol rozbił siatkę handlarzy kokainą. Skonfiskowano ponad 7 ton narkotyków
Hiszpańskie służby rozbiły siatkę handlarzy narkotyków. Zatrzymano 22 osoby, które są podejrzane o hurtową dystrybucję kokainy na terenie Unii Europejskiej. Dochodzenie, koordynowane przez unijną agencję ds. współpracy organów ścigania (Europol), obejmowało Hiszpanię, Bułgarię, Kolumbię, Kostarykę i Panamę.
2025-01-25, 11:59
Rozbito międzynarodową siatkę handlarzy kokainy
Akcję, która właśnie zakończyła się sukcesem, przeprowadzono w trzech etapach w ciągu ostatniego miesiąca. W tym czasie w Hiszpanii zatrzymano 22 obywateli tego kraju oraz Kolumbijczyków. Przeszukano 27 posiadłości w Madrycie, Barcelonie, Kadyksie, Maladze i Walencji. Skonfiskowano około tonę kokainy - łącznie, od początku dochodzenia w czerwcu 2022 r.: ponad 7 ton kokainy - a także 5 kg tzw. tusi, mieszkanki narkotyków chemicznych zwanej "różową kokainą".
Poza tym skonfiskowano:
- 35 pojazdów, w tym osiem luksusowych (wartość ok. 2,5 mln euro),
- luksusowe zegarki i biżuterię (wartość ok. 1,5 mln euro),
- 6,5 mln euro w gotówce;
- 48 sztuk broni, w tym 5 sztuk broni długiej, 5 pistoletów i 38 sztuk broni kolekcjonerskiej;
- ponadto zamrożono 53 konta bankowe.
Skonfiskowana broń kolekcjonerska. Fot. Europol
Narkotyki trafiały na czarny rynek w państwach UE
Śledztwo było prowadzone od czerwca 2022 roku. W skład międzynarodowej grupy przestępczej, działającej na trzech kontynentach, wchodzili obywatele Albanii, Bułgarii, Kolumbii i Hiszpanii - podaje Europol. Sprowadzali oni ogromne ilości kokainy do Europy. Kolumbijczycy organizowali przerzut narkotyków na Stary Kontynent - drogą lotniczą i morską. W drugim przypadku korumpowano pracowników europejskich portów.
Albańczycy, Bułgarzy, Kolumbijczycy i Hiszpanie odpowiadali za nadzór dalszej dystrybucji kokainy na terenie Unii Europejskiej.
REKLAMA
Zobacz też:
Grupa posiadała biuro z siedzibą w Dubaju. Jego albańscy członkowie przyjęli rolę inwestorów, organizujących fundusze. Potrzebne były one do finansowania dostaw narkotyków z Ameryki Południowej. Europol podaje, że handlarze prali pieniądze pochodzące z przestępstw.
Skonfiskowane pieniądze siatki handlarzy narkotyków. Fot. Europol
Skoordynowana operacja Europolu
Śledczy ustalili, że grupa była w stanie tygodniowo pozyskać nawet tonę kokainy. Wcześniej, w październiku, służby w Panamie przejęły 4,1 tony kokainy zaadresowanej przez handlarzy do Hiszpanii. Szacuje się, że - jak zostało wspomniane na początku - łącznie skonfiskowano ponad 7 ton kokainy, dystrybuowanej przez siatkę przestępczą.
Zobacz też:
W operacji koordynowanej przez Europol, udział wzięły następujące służby:
- Bułgaria - Generalna Dyrekcja ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej;
- Kolumbia - policja;
- Panama - policja;
- Hiszpania - Gwardia Cywilna.
Broń należąca do międzynarodowej siatki handlarzy narkotyków. Fot. Europol
Europol powołał specjalną komórkę
Znaczący wzrost dystrybucji kokainy na terenie Unii Europejskiej, spowodował, że w Europolu powstała specjalna grupa operacyjna. Funkcjonariusze namierzają i rozpracowują łańcuchy dostaw narkotyków. Podczas wspomnianej akcji, agencja - jak czytamy w komunikacie - zapewniała śledczym z poszczególnych krajów dostęp do "danych wywiadowczych, analiz oraz specjalistycznej wiedzy z zakresu kryminalistyki cyfrowej".
REKLAMA
Służby przeszukujące jeden z domów przestępców. Fot. Europol
"Informacje te dały organom ścigania pełny obraz tajnej siatki działającej w różnych krajach i kontynentach" - zaznaczono. Eksperci Europolu zostali też oddelegowani do Hiszpanii, gdzie podczas prowadzonej akcji "zapewniali funkcjonariuszom wsparcie analityczne i techniczne".
Czytaj także:
- Europol zatrzymał Polaka. To jeden z najbardziej poszukiwanych zbiegów
- Emeryci mieli narkotyki w przyczepie kempingowej. Policja zabezpieczyła towar wart 4 mln zł
- Kupował kokainę podczas igrzysk w Paryżu. Australijczyk Tom Craig ukarany
Źródło: PolskieRadio24.pl/łl
REKLAMA