Izrael wypuszcza kolejnych Palestyńczyków. Hamas uwolnił trzech zakładników

Hamas uwolnił w sobotę trzech kolejnych izraelskich zakładników porwanych 7 października 2023 roku. W zamian Izrael rozpoczął wypuszczanie 183 Palestyńczyków osadzonych w więzieniach. To czwarta wymiana zakładników i więźniów między Izraelem a Hamasem. Jest ona jednym z podstawowych warunków zawieszenia broni, które obowiązuje od 19 stycznia. W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć negocjacje warunków drugiej fazy umowy, zakładającej wprowadzenie trwałego rozejmu.

2025-02-01, 15:00

Izrael wypuszcza kolejnych Palestyńczyków. Hamas uwolnił trzech zakładników
Izrael uwolnił kolejną grupę Palestyńczyków po wcześniejszym, porannym wypuszczeniu przez Hamas trzech zakładników. Foto: PAP/EPA/ALAA BADARNEH

Izrael uwalnia Palestyńczyków osadzonych w więzieniach

Izraelska służba więzienna poinformowała, że zwolniła w sobotę 183 palestyńskich więźniów w ramach wymiany z Hamasem. Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy. To Yarden Bibas, Ofer Kalderon, który ma także obywatelstwo francuskie i Keith Siegel, obywatel USA i Izraela. Część ze zwolnionych więźniów przetransportowano na Zachodni Brzeg, część - do Strefy Gazy.

W Ramallah na Zachodnim Brzegu zebrały się tłumy Palestyńczyków, które owacyjnie witały uwolnionych - podała stacja CNN. Inny autobus z uwolnionymi przyjechał do Chan Junus na południ Strefy Gazy - dodała telewizja Al-Dżazira. Wśród wypuszczonych jest 18 więźniów, którzy odsiadywali dożywocie oraz 111 osób zatrzymanych podczas wojny w Strefie Gazy - przekazał Hamas. Hamas uwolnił wcześniej w sobotę trzech Izraelczyków porwanych 7 października 2023 r.

To czwarta runda wymiany w ramach trwającej od 19 stycznia pierwszej fazy zawieszenia broni w Strefie Gazy. Porozumienie przewiduje, że do początku marca zostanie zwolnionych 33 zakładników i ok. 1900 więźniów. Do soboty wolność odzyskało 10 Izraelek i 400 Palestyńczyków.

Liczba zwalnianych w każdej turze więźniów jest wynikiem długotrwałych negocjacji między stronami, których szczegóły nie są upubliczniane, i zależy m.in. od wieku, płci i stanu zdrowia wymienianych zakładników. Pracownicy Czerwonego Krzyża, którzy pośredniczą w wymianie, skrytykowali sposób traktowania zwalnianych osadzonych przez izraelskich strażników granicznych - napisał dziennik "Haarec". - Palestyńczycy byli prowadzeni z rękami skrępowanymi nad głową kajdankami. Funkcjonariusze mają do czynienia z "najgorszymi wrogami Izraela, którzy do ostatniej chwili spędzonej na izraelskiej ziemi będą traktowani jak więźniowie" - odpowiedział gazecie rzecznik służby więziennej.

REKLAMA

Wojna na Bliskim Wschodzie. Trwały rozejm na horyzoncie

Zawieszenie broni, oprócz wstrzymania walk i wymiany jeńców, zakłada też m.in. stopniowe wycofywanie się wojsk izraelskich ze Strefy Gazy, umożliwienie Palestyńczykom powrotu do ich miejscowości i zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej.

Trwająca ponad 15 miesięcy wojna w Stefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 r. Zabito w nim ok. 1200 osób, a 251 porwano. W Strefie Gazy wciąż więzionych jest 84 z nich. Według izraelskiej armii co najmniej 34 osoby z tej grupy nie żyją. W walkach zginęło ponad 47 tys. mieszkańców Strefy Gazy. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje w nim kryzys humanitarny, a większość z 2,1 mln mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/mg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej