Protesty w Serbii. "Prezydent Vučić znalazł się w trudnej sytuacji"

Dziesiątki tysięcy ludzi protestują i blokują mosty w serbskim Nowym Sadzie. Antyrządowe demonstracje zorganizowano dokładnie w trzy miesiące po tragedii na miejscowym dworcu. W skutek zawalenia się dachu budynku zginęło piętnaście osób. 

2025-02-01, 15:30

Protesty w Serbii. "Prezydent  Vučić znalazł się w trudnej sytuacji"
Dziesiątki tysięcy ludzi protestują i blokują mosty w serbskim Nowym Sadzie.Foto: PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

Protesty doprowadziły na razie do dymisji premiera. Wielu obserwatorów porównuje obecne protesty do studenckiego ruchu Otpor, który dwadzieścia trzy lata temu pozbawił władzy Slobodana Miloszevicia.

Protesty mają na celu nie tylko ukaranie winnych katastrofy budowlanej w której trzy miesiące temu zginęło 15 osób. Studenci i wspierający ich mieszkańcy Serbii chcą przede wszystkim zakończyć korupcyjny system władzy zbudowany przez obecnego prezydenta Aleksandara Vučića i jego Serbską Partię Postępową.

Posłuchaj

Spasimir Domeradzki o sytuacji w Serbii (Świat 24) 25:27
+
Dodaj do playlisty

- Decyzja o dymisji premiera jest takim elementem, który miałby być niejako sygnałem, czy też ukłonem w kierunku protestujących. Tym bardziej, iż kontekstem do jego dymisji były kolejne przykłady pobicia protestujących. I w tym sensie można powiedzieć, że coś się w Serbii zmieniło. Natomiast należy mieć na uwadze fakt, że biorąc pod uwagę serbski kontekst polityczny, to takie działania są przede wszystkim elementem dążącym do tego, żeby za sprawą formalnej zmiany na stanowisku premiera utrzymać kontrolę nad władzą i pokazać, że niejako coś się zmieni, ale tak naprawdę elity polityczne pozostają te same, sprawujące pełną kontrolę. Przede wszystkim osoba, z powodu której ludzie wyszli na ulicę, czyli prezydent, Aleksandar Vučić w dalszym ciągu pozostaje u władzy - powiedział Spasimir Domeradzki.

W opinii eksperta prezydent Vučić znalazł się jednak w trudnej sytuacji. - To co dzisiaj jest jego zmartwieniem, to nie jest tak naprawdę pojawienie się jednego ruchu, ale przede wszystkim tak mocne wyrażenie niechęci do sposobu, w jaki Serbia funkcjonuje od dłuższego czasu. Protesty są skierowane przeciwko tak naprawdę tym wewnętrznym problemem związanym z brakiem transparentności, z brakiem odpowiedzialności, a przede wszystkim karalności za łamanie prawa no i oczywiście kwestii korupcji - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

REKLAMA

***

Audycja: Świat 24
Prowadzący: Ernest Zozuń
Gość: Spasimir Domeradzki (UW)
Data emisji: 1.02.2025
Godzina emisji: 13.33

Źródło: Polskie Radio 24/paw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej