Możliwy pokój w Ukrainie. Politolog wskazuje, kto przegrał wojnę
Prezydent USA Donald Trump poinformował, że rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podkreślił, że obaj przywódcy "chcą powstrzymać miliony ofiar wojny Rosji i Ukrainy". - W żadnym wariancie Rosja nie będzie realnym zwycięzcą tej wojny - mówił w Polskim Radiu 24 politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Rafał Chwedoruk.
2025-02-13, 11:08
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 przegranymi w wojnie będą Rosja i Ukraina. Wśród zwycięzców znajdą się natomiast USA, Chiny, Turcja i Indie, które na wiele sposobów skorzystały z wojny, zarabiały na konflikcie. - W momencie rozpadu ZSRR Ukraina miała 52 mln ludności i była największą po Rosji potęgą przemysłową sowieckiego imperium. Dziś Ukrainę zamieszkuje, według niektórych danych, poniżej 30 mln ludzi. Olbrzymia cześć ukraińskiej gospodarki została zniszczona rosyjskimi atakami. Z kolei Europa została odcięta od tanich rosyjskich surowców i również z tego powodu przegrywa konkurencję - powiedział prof. Rafał Chwedoruk.
Posłuchaj
Zwrócił też uwagę, że Rosja nie osiągnęła części strategicznych celów wyznaczonych przez Putina. - Nie zajęła nawet Odessy, która ma znaczenie dla całego obszaru Morza Czarnego. Paradoksalnie jest też jednym z najbardziej rosyjskojęzycznych miast na świecie, nawet bardziej niż Moskwa. Wojna przetoczyła się też przez regiony w większości rosyjskojęzyczne. Oznacza to, że spadnie odsetek potencjalnych sympatyków ułożenia stosunków ukraińsko-rosyjskich. Rosja nadal jest potęgą, ale nie może się równać z ZSRR. Uzależniła się od Indii i Chin, musi wchodzić w alianse z Iranem. W żadnym wariancie Rosja nie będzie realnym zwycięzcą tej wojny. Natomiast fakt, że państwa NATO zaangażowały się w wojnę, będzie wykorzystywany wewnątrz Rosji, a także wobec niechętnych Zachodowi państw globalnego południa - tłuamczył prof. Chwedoruk.
REKLAMA
12 lutego Donald Trump i Władimir Putin przez 90 minut rozmawiali o konieczności zakończenia wojny w Ukrainie i zgodzili się na natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji pokojowych. Prezydent USA przekazał, że planuje serię spotkań z przywódcą Rosji.
Strona amerykańska jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji zaznaczyła, że powrót Ukrainy do granic sprzed 2014 roku to mało realny scenariusz. Sekretarz obrony USA stwierdził też, że członkostwo Ukrainy w NATO nie jest realistycznym wynikiem rozmów pokojowych.
* * *
Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Paweł Wojewódka
Gość: prof. Rafał Chwedoruk
Data emisji: 12.02.2025
Godzina emisji: 21.33
REKLAMA
kor
REKLAMA